para jadąca samochodem w zime

Pogoda potrafi płatać figle – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo na jezdni nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie jesteś pewien, jak poradzić sobie za kierownicą w czasie mgły, śnieżycy, opadów marznącego deszczu czy burzy? Poznaj najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy zimą!

Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze zimą?

Warunki atmosferyczne zimą często utrudniają bezpieczną i komfortową jazdę samochodem. Zjawiska takie jak gołoledź, śnieżyca, ulewne deszcze, a nawet burze z piorunami zwiększają ryzyko wypadków drogowych – powodują słabą widoczność i mogą utrudniać hamowanie. Dlatego aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, w takich warunkach należy zredukować prędkość i zachowywać większą odległość od innych pojazdów.


Zanim wyruszysz nawet w krótką trasę w trudnych warunkach, zweryfikuj stan samochodu. Sprawdź opony, hamulce, wycieraczki, akumulator, poziom zimowego płynu do spryskiwaczy i pozostałe elementy wpływające na jazdę.


Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Podobnie jest z jazdą w trudnych warunkach pogodowych – lepiej obserwować alerty pogodowe i odłożyć podróż do czasu, aż sytuacja na drodze ulegnie poprawie. Niestety czasem nie mamy wyboru i musimy wsiąść za kółko mimo niesprzyjającej pogody. Przeczytaj nasz krótki poradnik na temat tego, jak zachować bezpieczeństwo na drodze w czterech typowych sytuacjach.

Jazda podczas ulewy

Podczas jazdy w silnym deszczu widoczność na drodze jest bardzo słaba. 


Włącz światła mijania, aby poprawić widoczność swojego pojazdu. Nie korzystaj ze świateł przeciwmgielnych, ponieważ łatwo je pomylić ze światłami hamowania. 



Stojąca woda również stanowi zagrożenie, ponieważ może zalać silnik, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Przez stojącą wodę przejeżdżaj wolno, aby jej nie rozpryskiwać. Zwróć uwagę na nadjeżdżające pojazdy, które mogą rozpryskiwać wodę podczas mijania.



W trakcie ulewy, jeśli zbliżasz się do stojącej wody lub dużej kałuży, oceń jej głębokość, np. obserwując inne przejeżdżające auta. Pamiętaj, że każdy samochód ma inną maksymalną głębokość brodzenia. Jeśli nie masz pewności, czy przejazd będzie bezpieczny dla silnika (np. woda sięga powyżej połowy wysokości opon lub strumień jest wartki), rozważ znalezienie innej trasy.



Jeżeli kałuża jest przejezdna, jedź przez nią powoli, na niskim biegu i przy wysokich obrotach silnika. Po przeprawieniu się przez kałużę zatrzymaj się na chwilę, aby nadmiar wody obciekł z auta.

Jeśli czekasz na pomoc drogową podczas ulewy, sprawdź, czy maska jest dobrze zamknięta, aby woda nie dostała się do układu elektrycznego samochodu.




Zbyt szybka jazda przez stojącą wodę może doprowadzić do akwaplanacji, czyli utraty przyczepności opon na nawierzchni. Zjawisko można poznać po tym, że kierowca wydaje się tracić kontrolę nad kierowaniem samochodem. W przypadku akwaplancji nie hamuj, lecz łagodnie zdejmij nogę z gazu, do chwili aż odzyskasz przyczepność i lepsze wyczucie kierownicy.

Jazda podczas śnieżycy i po oblodzonej drodze

Podczas silnych opadów śniegu jedź z włączonymi światłami, aby zwiększyć widoczność pojazdu na jezdni. Jeśli widoczność spadnie poniżej 30 metrów, włącz światła przeciwmgielne.


Aby uniknąć buksowania kół, ruszaj z drugiego biegu, a nie pierwszego. Jeśli masz samochód z automatyczną skrzynią biegów, włącz tryb zimowy. Opony znacznie tracą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach, dlatego jedź powoli i unikaj gwałtownych ruchów. Kieruj, przyspieszaj, zmieniaj biegi i wykonuj wszelkie manewry jak najpłynniej.


W miarę możliwości unikaj jazdy po śladach innych pojazdów, ponieważ ubity śnieg jest śliski jak lód i jeszcze bardziej niebezpieczny.


Staraj się omijać wzniesienia i trzymaj się płaskich dróg. Jadąc pod górę, zachowaj duży odstęp od poprzedzających pojazdów, a pomoże Ci to utrzymać stałą prędkość bez konieczności zmiany biegu lub zatrzymywania się. Podczas jazdy w dół zmniejsz prędkość przed dojazdem do wzniesienia i zachowaj wystarczającą odległość od pojazdów przed Tobą. Kontynuuj jazdę na niższym biegu i łagodnie naciskaj hamulec. Pamiętaj też o założeniu łańcuchów na koła w miejscach, gdzie są one wymagane.


W razie utraty przyczepności zdejmij nogę z gazu i kieruj samochód w zamierzonym kierunku. Jeśli wpadniesz w poślizg, nie naciskaj hamulców. Trzymaj ręce na kierownicy i łagodnie skręć w kierunku, w którym zarzuca tył samochodu. 

Jazda we mgle

Mgła podnosi się najczęściej rano i wieczorem, i wiąże się z istotnym pogorszeniem widoczności. W takich warunkach ocena prędkości i odległości pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka jest utrudniona. Zmniejsz prędkość, zachowaj dużą odległość od pojazdów jadących z przodu, wyłącz tempomat i przygotuj się na konieczność łagodnego hamowania w każdej chwili.


Aby zwiększyć widoczność pojazdu we mgle, włącz światła przeciwmgielne. Jazda przez mgłę na długich światłach jest nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna, ponieważ krople wody zawieszone w powietrzu mogą odbijać światło z powrotem ku Tobie.


Uważnie obserwuj jezdnię i oznaczenia na drodze na całej trasie. Wyłącz radio lub muzykę i opuść lekko szybę, aby lepiej słyszeć, co dzieje się na drodze.


Jeśli musisz skręcić, zasygnalizuj manewr jak najwcześniej, aby ostrzec pojazdy jadące za Tobą. Za wszelką cenę unikaj wyprzedzania we mgle.


Jeżeli mgła stanie się zbyt gęsta, aby kontynuować jazdę, ostrożnie zjedź z drogi i zaparkuj pojazd w bezpiecznym miejscu do czasu, aż warunki będą pozwalały na wznowienie podróży. Jeśli musisz zjechać na pobocze, włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych o swojej obecności. Włączone światła przednie mogą mylnie informować o tym, że pojazd wciąż jest w ruchu.

Jazda podczas burzy z piorunami

Intensywnie postępujące zmiany klimatyczne i wzrost ogólnej temperatury sprawia, że zimy w Polsce nie są równie mroźne i śnieżne co kiedyś. Ciepła zima niesie ze sobą jednak inne ryzyko – częstsze burze, również z piorunami. Jeśli podczas jazdy usłyszysz grzmot, przypomnij sobie o zasadzie 30/30: jeżeli grzmot rozlegnie się w ciągu 30 sekund od błyskawicy, oznacza to, że znajdujesz się w zasięgu jej uderzenia. Pamiętaj, że zawsze bezpieczniej jest pozostać w samochodzie niż przebywać na zewnątrz. Zatrzymaj się na poboczu lub w innym bezpiecznym miejscu, włącz światła awaryjne, wyłącz silnik i całkowicie zamknij wszystkie szyby.    



Choć prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w auto jest niewielkie, gdyby jednak tak się stało, zachowaj spokój. W większości samochodów* metalowa rama i dach chronią pojazd i jego pasażerów na wypadek uderzenia pioruna, przenosząc jego siłę rażenia po ramie prosto do ziemi. Po uderzeniu pioruna w auto nie dotykaj ani nie opieraj się o żadne metalowe przedmioty wewnątrz samochodu, jak np. klamki, dźwignię zmiany biegów, pedały, GPS lub radio, ponieważ mogą one przewodzić prąd.



Trzymaj ręce na kolanach i pozostań w środku pojazdu do końca burzy.


*Samochody typu kabriolet z miękkim dachem nie są wyposażone w tego typu ochronę przed piorunami, więc należy je jak najszybciej zaparkować pod dachem.

Na wszelki wypadek… przyda się Assistance

Niskie temperatury, trudne warunki na drodze i słaba widoczność – to wszystko może przyczynić się do kolizji, wypadku, ale również niespodziewanej awarii. Dobre ubezpieczenie Assistance zapewni Ci wsparcie w takiej sytuacji, np. gdy okaże się, że potrzebujesz holowania, naprawy lub pojazdu zastępczego. Sprawdź, co oferują poszczególne warianty Assistance w Generali!