Jak przygotować auto na długi postój?
Chociaż mogłoby się wydawać, że to intensywne korzystanie z samochodu prowadzi do jego niszczenia, równie szkodliwe może okazać się jego nieużywanie. Dłuższy postój pojazdu również wiąże się z ryzykiem uszkodzeń – zwłaszcza, jeśli pozostawimy auto na niestrzeżonym parkingu, bez właściwej ochrony np. przed warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą. Jak w takim razie przygotować samochód do długiego postoju, jeśli jest on konieczny? Wyjaśniamy!
Wybierz miejsce na długi postój
Samochód najlepiej przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu, zwłaszcza latem i w czasie intensywnego deszczu i gradu, gdy panujące warunki atmosferyczne mogą mu zaszkodzić. Parkując auto pod dachem, chronisz je nie tylko przed niepogodą, ale też uszkodzeniami i kradzieżą. Podczas wyboru miejsca na dłuższy postój rozważ dostępne opcje i okres, na jaki potrzebujesz odstawić samochód.
Przygotuj samochód na postój
Zanim zaparkujesz auto na dłuższy postój, musisz doprowadzić je do jak najlepszego stanu. Sprawdź poziom oleju, napompuj opony i zatankuj auto. Pamiętaj, aby wyczyścić je na zewnątrz i w środku. Najpierw umyj i nawoskuj karoserię. Następnie wyrzuć wszystkie odpady z auta, dokładnie odkurz podłogę i tapicerkę oraz zetrzyj kurze.
Podczas sprzątania auta często skupiamy się na usunięciu powierzchownych zanieczyszczeń, jak okruszki czy opakowania po jedzeniu, i zapominamy o rzeczach mniej oczywistych. Pamiętaj, aby usunąć z przegródek i schowka produkty takie jak np. zapachy samochodowe czy środki do polerowania, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą się one rozlać i zniszczyć samochód. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.
Zwolnij hamulec ręczny
Jeśli samochód jest zabezpieczony na miejscu postoju, zwolnij hamulec ręczny, aby odciążyć pojazd i zapobiec możliwym usterkom uniemożliwiającym jego rozruch.
Pomyśl o pokrowcu
Samochody przechowywane na zewnątrz, w upale lub w zapylonych miejscach powinny zawsze być osłonięte pokrowcem. Nawet jeśli przechowujesz samochód w pomieszczeniu, warto zainwestować w pokrowiec, który osłoni auto przed kurzem i innymi spadającymi elementami. Jeżeli rozważasz postój auta na parkingu otwartym, pomyśl o zastosowaniu pokrowca przeciwsłonecznego.
Użyj lewarka
Podstawiając lewarek pod opony, zmniejszasz nacisk na nie oraz ryzyko wystąpienia spłaszczeń.
Wyposaż się w prostownik
Długi postój auta wiąże się z dużym prawdopodobieństwem rozładowania akumulatora. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i móc uruchomić akumulator nawet w razie rozładowania, zaopatrz się w prostownik lub ładowarkę do akumulatora. Na pewno nie będziesz tego żałować.
Zanotuj wykonane czynności
Zapisz, które czynności konserwacyjne zostały wykonane przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli wyciągnięto jakieś części. Kartkę z notatkami możesz włożyć do portfela lub kalendarza, tak aby jej nie zgubić. Dzięki temu nie zapomnisz o tym, co należy wykonać przed uruchomieniem auta.
Zamknij drzwi i okna
Samochód trzeba zamknąć na klucz nawet w najbezpieczniejszym miejscu. Otwarte drzwi lub uchylone okna stanowią nie tylko okazję dla złodziei, ale również zaproszenie dla zwierząt, które mogą wejść do środka i doprowadzić do poważnych zniszczeń.
Przechytrz złodzieja
Jak można utrudnić potencjalnym złodziejom kradzież auta? Zamontuj blokadę kierownicy i wyłącz łączność bezprzewodową, jeżeli samochód można otwierać bez kluczyków. Warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia i autoalarm, nawet jeżeli pojazd ma być garażowany. Takie środki skutecznie odstraszą potencjalnych złodziei.
Ubezpiecz auto na czas postoju z Generali
Dobre ubezpieczenie samochodowe stanowi ochronę również wtedy, gdy Twój pojazd stoi na parkingu lub w garażu. Chcesz być spokojnym o swoje auto? Pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia, które pozwoli Ci uzyskać wsparcie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Poznaj ubezpieczenia samochodu w Generali!