Samodzielny przegląd auta w 6 krokach, czyli jak uniknąć awarii samochodu?
Nieważne, od jak dawna masz prawo jazdy. Każdy dobry kierowca wie, że samochód w świetnym stanie technicznym nie zawiedzie go na drodze. Oto kilka prostych rad, które pozwolą Ci wykonać samodzielny przegląd auta i pomogą Ci utrzymać pojazd w doskonałym stanie technicznym.
Podstawowy przegląd auta – zacznij od listy kontrolnej
Na początek opracuj prostą listę kontrolną, według której będziesz sprawdzać stan samochodu raz w miesiącu i przed długimi trasami. Aby ułatwić sobie zadanie i zapamiętać poszczególne kroki, używaj skrótu PO-LO-PE (paliwo, olej, lampy, opony, płyn chłodniczy i elektronika).
Samodzielny przegląd samochodu krok po kroku
Przy zimnym silniku sprawdź po kolei poziom paliwa i oleju, stan lamp i ogumienia pod kątem uszkodzeń i napompowania, a potem poziom płynu chłodniczego. Na koniec skontroluj, czy elektronika w aucie działa poprawnie. Informacje na temat prawidłowych poziomów płynów i innych parametrów technicznych zawiera instrukcja obsługi Twojego samochodu, która najczęściej znajduje się w schowku. Jeśli jej tam nie ma, to nie koniec świata. Instrukcje do większości modeli aut znajdziesz w Internecie.
Nie możesz sprawdzić sam? Poproś o pomoc drugą parę oczu
Poproś o pomoc koleżankę, kolegę lub kogoś z rodziny. Usiądź za kierownicą, włącz światła i uruchom silnik. Druga osoba niech obserwuje pojazd, aby sprawdzić, czy wszystkie światła działają poprawnie, a z samochodu nie wycieka żaden płyn. Druga para oczu może zauważyć istotne problemy, których kierowca sam nie widzi podczas prowadzenia pojazdu.
Przygotuj auto na każdą ewentualność
Na koniec zastanów się, jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami na drodze. O bezpieczeństwie podczas jazdy we mgle i kiepskich warunkach pogodowych w dużej mierze decyduje widoczność. Zanim ruszysz, przetrzyj wszystkie reflektory i sprawdź, czy wentylacja działa poprawnie na wypadek, gdyby trzeba było odparować szyby. Awaria na trasie może zdarzyć się każdemu. Sprawdź, czy na taką ewentualność masz w bagażniku koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy do opon (rozwiązanie najczęściej spotykane w standardzie w nowszych modelach aut). Przy okazji radzimy przypomnieć sobie, jak zmienia się koło.
Nie zapomnij o aktualnej polisie
Niestety nie każdy problem na drodze da się przewidzieć. Dlatego przyda Ci się dobry pakiet Assistance, w ramach którego w razie awarii samochodu możesz liczyć na kompleksową pomoc – od holowania po uzyskanie pojazdu zastępczego na czas naprawy. Sprawdź ofertę ubezpieczeń samochodowych Generali!
Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom utrzymasz samochód w świetnym stanie oraz dobrze przygotujesz się na krótkie i długie trasy. Szerokiej drogi!