Sen jako sposób na poprawę zdrowia psychicznego

Niewiele rzeczy może równać się z dobrym odpoczynkiem w nocy. Mając na uwadze zdrowie fizyczne, regenerujący sen wspomaga wiele kluczowych funkcji organizmu, przywraca energię, pomaga w naprawie tkanki mięśniowej, przyspiesza metabolizm, jak również wzmacnia układ odpornościowy.

Jaka jest kolejna korzyść z dobrze przespanej nocy? Pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne poprzez doskonalenie zdolności poznawczych i regulację emocji.

Związek między snem a zdrowiem psychicznym jest dwukierunkowy. Wiele badań pokazuje, że płytki sen, lub jego niedobór, negatywnie wpływa na nasz stan psychiczny. Jeśli zmagasz się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, twoje wzorce snu mogą być zaburzone. Często masz problemy z zasypianiem lub budzisz się o różnych porach w ciągu nocy. Jednocześnie płytki sen może przyczynić się do pogorszenia Twoich problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji i innych zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i koncentracji.

Skutki płytkiego snu

Christine Brophy, Wiceprezes ds. zmiany zachowań w Vitality Group sugeruje wypracowanie "rutyny higieny snu", która poprawia jego jakość. „Prawie połowa z nas nie może zasnąć z powodu stresu, a 1 na 3 osoby doświadcza bezsenności" - mówi. „Dla większości ludzi, dla utrzymania optymalnego zdrowia, zaleca się 7-9 godzin snu. Nie zawsze jest to jednak łatwe do osiągnięcia, szczególnie że praca jest powodem numer jeden, dla którego ludzie ograniczają sen".

"Bez wątpienia brak snu odbija się na naszych zdolnościach umysłowych - cierpią na tym nasze umiejętności rozumowania, a nasze procesy decyzyjne stają się wyzwaniem". Może to skutkować popełnianiem błędów w pracy, słabą wydajnością i produktywnością.


Twoja zdolność emocjonalna jest również nadwyrężona. Pomyśl o ostatniej źle przespanej nocy. Prawdopodobnie następnego dnia rano wstałeś z zamroczeniem, rozdrażnieniem - a nawet niepokojem i poczuciem braku koncentracji oraz skupienia. Takie samopoczucie sprawia, że nie możesz pracować w pełni wydajnie, co potęguje uczucie stresu. Utrudnia to również radzenie sobie nawet z najmniejszymi wyzwaniami w życiu codziennym, co z kolei może mieć wpływ na relacje międzyludzkie. 

Wskazówki dla poprawy jakości snu

Czy wiesz, że nasze nawyki dotyczące snu zmieniają się wraz z wiekiem? Dorośli do około 60 roku życia potrzebują 7-9 godzin snu, natomiast u osób powyżej 65 roku życia ilość ta spada do 7-8 godzin na dobę. Oto nasze sprawdzone wskazówki dotyczące higieny snu, które pomogą Ci uzyskać sen, na który zasługujesz:

1.    Wyznacz sobie czas snu i czas pobudki.

Wyznacz sobie porę snu i staraj się utrzymać stały harmonogram, nawet w weekendy. Równie ważne jest, abyś miał ustaloną godzinę porannej pobudki. Ludzie działają pod siłą nawyku, więc wejście w rutynę jest pomocnym sposobem na przygotowanie naszych ciał do bardziej regularnych wzorców snu.


2.    Odstresuj się przed snem.

Odpręż się wieczorem, gdy zbliża się pora snu. Zapal świeczkę. Przeczytaj książkę. Albo wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe i lekkie rozciąganie.


3.    Powiedz “nie” wieczornej filiżance kawy.

Zachowaj kawę na rano. Podziękujesz sobie za unikanie kofeiny (jak również ograniczenie alkoholu) co najmniej 4 godziny przed snem. Jeśli jesteś bardziej wrażliwy na działanie kawy, unikaj picia jej już od południa.


4.    Pożegnaj się z urządzeniami elektronicznymi.

Przyciemnienie świateł i odłożenie telefonu pomaga przygotować organizm do snu. Spróbuj ładować swój telefon w osobnym pomieszczeniu, aby nie kusiło Cię korzystanie z niego późno w nocy.


5.    Dobry sen zaczyna się w ciągu dnia.

Ćwicz zdrowe nawyki, takie jak np. regularne ćwiczenia i staraj się zapewnić sobie dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia, to pomoże uregulować Ci cykl snu i czuwania.


6.    Śledź swój sen.

Większość urządzeń, które nosimy oferuje funkcję śledzenia snu. Oznacza to, że, na bieżąco jesteś w stanie monitorować swoje wzorce snu, dzięki czemu możesz uzyskać wyraźniejszy obraz tego, jak śpisz. Takie informacje pomogą Ci również w dokonaniu korekt w celu poprawy ilości i jakości snu.


Jeśli Twoje wzorce snu zmieniły się i nie śpisz tak dobrze jak kiedyś, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Będzie on w stanie pomóc Ci ustalić, czy istnieje jakiś ukryty stan chorobowy lub psychiczny powodujący Twój słaby sen i pomoże Ci znaleźć odpowiednią formę leczenia.


Prowadzenie zdrowego trybu życia z zachowaniem odpowiednich nawyków może zapewnić Ci regenerujący wypoczynek, którego potrzebujesz.

Dbanie o siebie to nie tylko zdrowy sen. To również prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna. Generali chce wspierać swoich Klientów w drodze do zdrowego życia, dlatego proponuje ubezpieczenie „Generali, z myślą o Tobie” zapewniające wsparcie, gdyby wydarzył Ci się nieszczęśliwy wypadek. Celem programu Generali Vitality, do którego dostęp otrzymujesz w ramach promocji przy zakupie tego ubezpieczenia, jest natomiast motywowanie Cię do zmiany nawyków na zdrowsze i utrzymanie postanowień nagradzając za postępy. Już teraz dowiedz się więcej o ubezpieczeniu „Generali, z myślą o Tobie” i programie „Generali Vitality”.