Sukces finansowy niejedno ma imię. Dla jednych będzie to kupienie własnych czterech kątów, a dla innych – podróże po świecie. Dla jeszcze innych sukces finansowy wiąże się z posiadaniem takiej ilości środków, która zagwarantuje im wolność wyboru w różnych obszarach życia. Co do jednego nie ma wątpliwości – niemal wszystkie plany na przyszłość wiążą się ze względami finansowymi.

Czy wiesz, że aspiracje finansowe i przekonania kształtują Twoje podejście do pieniędzy? Wypełnij nasz quiz, aby dowiedzieć się więcej o swoim sposobie myślenia o pieniądzach.


W realizacji przeróżnych planów pomoże wyznaczenie sobie celów finansowych, które nadadzą naszym działaniom kierunek i pozwolą zamienić marzenia w rzeczywistość. Nie wierzysz, że warto poświęcić na to czas? Zapoznaj się się z wynikami badania brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Stirling1, które jasno pokazuje, że regularne wyznaczanie celów pozwala skuteczniej oszczędzać pieniądze.

Gospodarowanie pieniędzmi staje się łatwiejsze, jeżeli posiada się określone cele, ponieważ to one skutecznie motywują do oszczędzania. Jakie konkretne korzyści może przynieść wyznaczenie celów finansowych? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. 

Czym są cele finansowe?

Cel finansowy to konkretny, wymierny i określony w czasie zamiar związany z oszczędzaniem, wydawaniem, zarabianiem lub inwestowaniem pieniędzy, który ma pomóc w realizacji aspiracji finansowych. Może to być spłata długu, zakup samochodu, otwarcie własnej firmy lub zmniejszenie wydatków o określony procent. Dzięki wyznaczonemu celowi możesz ukierunkować swoje działania oraz podejmować bardziej świadome decyzje na co dzień, które przybliżą Cię do spełnienia większych planów.

Cele finansowe mogą być krótko- lub długoterminowe. Zazwyczaj cel rozbija się na mniejsze, wymierne kroki, aby móc lepiej śledzić postępy w jego realizacji. Po wyznaczeniu celu finansowego należy stworzyć plan jego osiągnięcia, który będzie określać konkretne działania, jak np. założenie konta oszczędnościowego lub korzystanie z aplikacji do monitorowania wydatków. 

Dlaczego warto wyznaczać cele finansowe?

Zanim określisz konkretny cel finansowy, przemyśl dokładnie, czego chcesz od życia teraz i w przyszłości oraz czy pogodzenie Twoich obecnych i przyszłych potrzeb jest możliwe. Ustalenie celów pozwoli przeanalizować priorytety w ujęciu krótko- i długoterminowym, ocenić obecną sytuację finansową i sporządzić plan działania. Dzięki celom będziesz mieć większą kontrolę nad finansami i możesz bardziej świadomie gospodarować pieniędzmi. Co więcej, osoby posiadające cele finansowe mniej się stresują kwestiami związanymi z pieniędzmi (do tego tematu jeszcze wrócimy).

Krótko mówiąc, posiadanie celu dodaje skrzydeł i motywuje do wprowadzenia zmian w życiu, zwłaszcza gdy połączy się go z większą aspiracją, jak np. odkładaniem pieniędzy na wkład własny na zakup mieszkania lub podróż marzeń. Wyznaczając sobie regularne cele, możesz skutecznie monitorować i oceniać swoje postępy.

Rodzaje celów finansowych

Krótkoterminowe cele finansowe


Krótkoterminowe cele finansowe wiążą się z wydatkami, które zostaną poniesione w ciągu kilku miesięcy. Mogą to być na przykład:

  • wakacje,
  • zakup nowego samochodu,
  • remont lub naprawy w domu,
  • spłata zadłużenia na karcie kredytowej lub debetowej.



Długoterminowe cele finansowe


Realizacja celów długoterminowych może potrwać kilka lat, a nawet dekad. Przykładem takiego celu może być:

  • spłata pożyczki studenckiej,
  • ślub i wesele,
  • budowanie wkładu własnego na zakup mieszkania lub domu,
  • środki na czarną godzinę,
  • otwarcie własnej firmy,
  • oszczędzanie na emeryturę,
  • odkładanie pieniędzy na studia dla dzieci.



Przeczytaj też: Jak wyznaczać konkretne cele finansowe?

Cele finansowe – korzyści

1. Konkretyzacja ambicji

Cele finansowe i składające się na nie mniejsze, wymierne kroki pozwalają obserwować postępy i utrzymać motywację. Już sama świadomość celu i jego istoty skutecznie pomaga się zmobilizować i unikać podejmowania złych decyzji finansowych. W miarę zbliżania się do realizacji celów zaczynasz rozumieć, że są one w zasięgu ręki, co dodatkowo pobudzi Cię do działania.


2. Świadome wydawanie pieniędzy

Zdarzyło Ci się odczuwać poczucie winy w związku z wydawaniem pieniędzy, bo nie masz pewności, czy możesz sobie pozwolić na dany wydatek? Cele finansowe dają Ci lepszy wgląd w przepływy gotówki. Dzięki nim wiesz, jaką sumę musisz odłożyć, a jaką możesz wydać na własne przyjemności i w związku z tym odczuwasz większą radość z zakupu.


3. Większy komfort psychiczny

Finanse osobiste są źródłem stresu dla wielu osób, co odbija się negatywnie na ich samoocenie, relacjach osobistych oraz zdrowiu psychicznym i fizycznym. Z sondażu CBOS na temat samopoczucia Polaków w 2023 r.2 wynika, że wskaźnik samopoczucia psychicznego jest ściśle związany z oceną własnych warunków materialnych.

Zniechęcenie, rozdrażnienie i poczucie bezradności były najczęściej wskazywane przez osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą. Posiadając cele finansowe, możesz przeanalizować swoją sytuację, sporządzić realistyczny plan działania oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.


4. Łatwiejsze podejmowanie decyzji

Znacznie łatwiej jest podejmować decyzje, mając konkretny cel na horyzoncie. Odnosi się to nie tylko do istotnych, życiowych wyborów, ale również mniejszych rozterek, z którymi mierzymy się na co dzień. Jeżeli wiesz, czego chcesz, będzie Ci łatwiej podjąć decyzje przybliżające do wyznaczonego celu.


Podczas ustalania celów trzeba mieć na uwadze szerszą perspektywę. Równie istotne jest znalezienie równowagi między aspiracjami na przyszłość, a czerpaniem radości z obecnego życia. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile możemy zmienić swój obecny styl życia dziś, aby spełnić dany plan w przyszłości. W tej kwestii warto zachować elastyczność. Jeżeli pierwotny cel jest zbyt wymagający, wydłuż termin na jego realizację. Dzięki temu nadal będziesz cieszyć się życiem, a nie tylko zaciskać pasa z myślą o przyszłości.


5. Poprawa relacji z innymi

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Kwestie finansowe mogą być źródłem napięć w związku, zwłaszcza jeśli mieszkacie razem i dzielicie się wydatkami albo macie zupełnie różne podejście do finansów. Rozumienie własnego stosunku do pieniędzy i ustalenie wspólnych celów finansowych są jednymi z kluczowych elementów pozwalających zbudować zdrową relację z drugą osobą, znaleźć równowagę finansową w związku i otwarcie rozmawiać o pieniądzach.

Zasada 50-30-20

Planujesz cele finansowe?

Zadbaj o dodatkowe środki na emeryturę


Wyznaczając długoterminowe cele finansowe, nie możesz zapomnieć o systematycznym oszczędzaniu z myślą o emeryturze. Pomóc w tym może ubezpieczenie ”Generali, z myślą o całym Twoim życiu”. Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie polisy o Umowy dodatkowe IKE lub IKZE, będziesz mógł łatwo i bez wyrzeczeń odkładać część emerytalną swojej składki. To dodatkowy sposób na zabezpieczenie Twojej przyszłości finansowej i spełnianie marzeń po przejściu na emeryturę.

Sprawdź, jakie jest Twoje podejście do pieniędzy

Teraz już wiesz, jakie czynniki mogą kształtować stosunek do finansów.

Wypełnij krótki quiz i dowiedz się, jakie jest Twoje podejście do pieniędzy. 

  1. Nie. Dopóki mnie na to stać, nie chcę za dużo myśleć o pieniądzach. [Miłośnik życia]
  2. Oszczędzam regularnie, choć rzadko w konkretnym celu. [Rozważny ciułacz]
  3. Tak! Jeśli wyznaczam sobie cel, żeby coś kupić, to robię wszystko, aby go osiągnąć. [Rozeznany inwestor]
  1. Wyznaczam konkretny cel oszczędnościowy i termin realizacji, a następnie stopniowo do niego dążę. [Rozeznany inwestor]
  2. Nie przejmuję się na zapas, bo zawsze wszystko jakoś się ułoży. [Miłośnik życia]
  3. Planuję skrupulatnie zakup, aby mieć pewność, że mam na niego dość pieniędzy. [Rozważny ciułacz] 
  1. Zastanawiam się, czy wciąż potrzebuję dokonać tego zakupu. Jeżeli nie, to wolę z niego zrezygnować, żeby zaoszczędzić pieniądze. [Rozważny ciułacz]
  2. Zasługuję na tę przyjemność. Jakoś wykombinuję, jak pokryć różnicę. [Miłośnik życia]
  3. Zamierzam trzymać się mojego pierwotnego budżetu. Jednocześnie zastanawiam się, co jeszcze mogę zmienić w swoim życiu, żeby zaoszczędzić na ten zakup. [Rozeznany inwestor]
  1. Nie. Wolę żyć pełnią życia, niż gromadzić pieniądze. [Miłośnik życia]
  2. Nie. Boję się, że stracę pieniądze, dlatego wolę je chronić. [Rozważny ciułacz]
  3. Tak. Już inwestuję tak pieniądze lub rozważam to. [Rozeznany inwestor]
  1.  Odkładam na konto oszczędnościowe, bo lubię mieć konkretną sumkę na wszelki wypadek. [Rozważny ciułacz] 
  2. Wydaję pieniądze od razu na przyjemności. [Miłośnik życia]
  3. Odkładam na konto oszczędnościowe z myślą o konkretnym celu, np. na wymarzone wakacje. [Rozeznany inwestor]

WYNIKI

Podchodzisz do pieniędzy niczym:
MIŁOŚNIK ŻYCIA

Pieniądze zwykle nie zaprzątają Ci głowy. Nie myślisz o nich za dużo i postrzegasz je jako środek, który pozwala cieszyć się życiem i różnymi atrakcjami. Lubisz zaspokajać swoje zachcianki od razu i korzystać z przyjemności.

Nie stresujesz się planowaniem wydatków i pokrywasz je na bieżąco. Prawdopodobnie nie masz konkretnych celów finansowych ani oszczędnościowych i nie martwisz się zbytnio bezpieczeństwem finansowym.


Nasza rada:

Zastanów się, jak nieoczekiwany wydatek mógłby wpłynąć na Twoją płynność finansową i możliwość swobodnego korzystania z życia. Czy może się zdarzyć, że zabraknie Ci pieniędzy i będziesz musiał zrezygnować ze swoich planów? Nie każdy musi gromadzić wielki majątek. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na przyszłość. Może to być niewielka suma, która pozwoli utrzymać obecny, spontaniczny styl życia na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń.

Zapoznaj się z naszym artykułem o celach finansowych i opracuj plan działania, który pozwoli Ci na regularne odkładanie drobnej sumy pieniędzy na poczet niespodziewanych wydatków.

ROZWAŻNY CIUŁACZ

Pieniądze kojarzą Ci się z bezpieczeństwem i stabilnością, dlatego podchodzisz do kwestii finansowych z rozwagą. Zawsze regularnie odkładasz pieniądze, nawet jeśli nie masz konkretnego celu. Zależy Ci na utrzymaniu dyscypliny finansowej i zgromadzeniu znacznej sumy na czarną godzinę.

Ostrożnie i rozważnie podchodzisz do planowania wydatków. Masz tendencję do unikania niepotrzebnego ryzyka i skupiasz się na długoterminowej stabilności finansowej.


Nasza rada:

Masz bardzo ostrożny stosunek do pieniędzy. Pamiętaj jednak, że czasem ryzyko może się opłacić. Komfort finansowy polega również na korzystaniu z pieniędzy w sposób zgodny z Twoimi wartościami, przekonaniami i ambicjami. Czy masz jakieś cele wykraczające poza samo oszczędzanie na przyszłość? Czy jest coś, choćby niedrogi drobiazg, czego zakup sprawiłby Ci radość? Nagradzając się od czasu do czasu za staranne planowanie wydatków (ale wyłącznie w stopniu, jaki Ci odpowiada), możesz dodatkowo zmotywować się do ustalania celów życiowych, które mogą wyznaczyć konkretne cele finansowe.

ROZEZNANY INWESTOR

Postrzegasz pieniądze jako narzędzie do bogacenia się w ustalonym czasie i osiągania konkretnych celów. Masz strategiczne, świadome podejście do oszczędzania, wydawania i inwestowania.

Wyznaczasz sobie jasne i konkretne cele finansowe. Aktywnie planujesz wydatki i analizujesz, w jaki sposób różne instrumenty finansowe mogą pomóc Ci w osiągnięciu celów. Chętnie inwestujesz i rozważasz, czy dane ryzyko jest warte potencjalnych korzyści.


Nasza rada:

Cechuje Cię pewne podejście do zarządzania finansami. Wiesz doskonale, że powiększanie majątku motywuje Cię i przybliża do realizacji wyznaczonych celów krótko- i długoterminowych. Pamiętaj, że zawsze można się czegoś jeszcze nauczyć.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Żadne z niniejszych informacji nie stanowią doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji, w tym inwestycyjnych lub podatkowych. Przedstawione informacje nie stanowią pełnego obrazu funkcjonowania przedstawionego produktu i mają charakter wyłącznie przykładowy. Szczegółowe warunki umowy oraz koszty i ryzyka z nimi związane, a także zasady działania i strategii inwestycyjnej ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych określone są w Ogólnych Warunkach Umowy ubezpieczenia “Generali, z myślą o całym Twoim życiu”, przekazywanych Klientowi przed zawarciem umowy, dostępnych na www.generali.pl. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie gwarantują osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani określonego wyniku inwestycyjnego. Oszczędzający powinien mieć świadomość ryzyka związanego z inwestycją w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, w tym braku ochrony wpłaconego kapitału lub ryzyka utraty części lub całości wpłaconych środków.


Źródło: 

1 Journal of Banking and Finance: Savings goals and wealth allocation in household financial portfolios   

2 Komunikat z badań nr 3/2024: Samopoczucie Polaków w roku 2023