osoba uprawia narciarstwo w gorach

Narty, snowboard i inne sporty zimowe każdego roku przyciągają na stoki oraz górskie szlaki tysiące pasjonatów "białego szaleństwa" o bardzo różnym poziomie doświadczenia. Niestety, bardzo często w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń skupiamy się przede wszystkim na znalezieniu najlepszego kurortu oraz zakupie najnowszego sprzętu sportowego, zapominając o tym, jak wiele nieprzewidzianych sytuacji może nas zaskoczyć podczas zimowego wyjazdu w góry.


Spis treści:

 

Turystyczne ubezpieczenie w góry – podstawowe informacje

Sporty zimowe a sporty wysokiego ryzyka w ubezpieczeniach – na czym polega różnica?

Komu jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne zimą?

Ubezpieczenie turystyczne w góry – jak się dodatkowo zabezpieczyć?

Bezpieczeństwo w górach zimą a karta EKUZ

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd zimowy?

Podsumowanie

Turystyczne ubezpieczenie w góry – podstawowe informacje

Ubezpieczenie turystyczne (określane także jako ubezpieczenie podróżne) nie zostało wprost zdefiniowane w polskim porządku prawnym. W ujęciu ogólnym można powiedzieć, że jest to dobrowolne ubezpieczenie wykupowane na czas podróży po Polsce bądź poza jej granicami, którego celem jest zabezpieczenie osób ubezpieczonych przed finansowymi konsekwencjami leczenia lub nieszczęśliwego wypadku w trakcie danego wyjazdu.


Zakup takiej polisy to bardzo dobry pomysł zwłaszcza w przypadku, gdy planujesz wyjazd za granicę, ponieważ potencjalne koszty związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi mogą być bardzo wysokie. Dotyczy to szczególnie kosztów ratownictwa górskiego, pobytu w szpitalu czy transportu medycznego.


Pamiętaj jednak, że zakres podstawowej ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego zazwyczaj jest nieco inny u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego zawsze upewnij się, że wybrane przez Ciebie ubezpieczenie podróżne:


  • działa na terenie kraju, do którego się wybierasz;
  • obejmuje wszystkie istotne z Twojej perspektywy kwestie (zalecane minimum to: koszty transportu medycznego, koszty akcji ratowniczej, koszty leczenia i rehabilitacji oraz OC w życiu prywatnym);
  • obejmuje pełny okres Twojego wyjazdu od dnia rozpoczęcia podróży aż do daty planowanego powrotu włącznie;
  • pozwala na dostosowanie zakresu ubezpieczenia do Twoich faktycznych potrzeb i oczekiwań poprzez rozszerzenie ochrony o odpowiednie umowy dodatkowe.

Sporty zimowe a sporty wysokiego ryzyka w ubezpieczeniach – na czym polega różnica?

Sporty zimowe to w ujęciu ogólnym te dyscypliny sportu, które wymagają do uprawiania pogodowych warunków typowych dla sezonu zimowego (śnieg, lód, mróz). W OWU "Generali, z myślą o podróży" sporty zimowe zdefiniowane są jako uprawianie w warunkach zimowych wszelkich odmian narciarstwa lub snowboardingu na oznakowanych trasach lub uprawianie sportów, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie.


Sporty wysokiego ryzyka to z kolei takie dyscypliny, które cechują się podwyższonym ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu (czasowego lub trwałego) bądź śmierci w następstwie uprawiania danego sportu. W Generali za sporty wysokiego ryzyka uznawane są:


  • sporty górskie – narciarstwo lub snowboarding poza oznakowanymi trasami, heliskiing, heliboarding, mountainboarding, skoki narciarskie, freeskiing, kolarstwo górskie, downhill, speleologia, bouldering, wspinaczka (górska, skałkowa lub lodowa) przy użyciu sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego bądź wymagająca użycia takiego sprzętu sprzętu (sporty wysokiego ryzyka nie są wymagane w przypadku wspinaczki na sztucznej ścianie oraz szlaków górskich typu via ferrata). Za sport górski uznawana jest także wspinaczka górska lub trekking uprawiany na wysokości od 4000 m n.p.m. do 6000 m n.p.m. pod warunkiem, że wyprawa, w której uczestniczysz jest zaplanowana na wysokość nieprzekraczającą 6000 m n.p.m;
  • sporty powietrzne – lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, BASE jumping;
  • sporty motorowe i motorowodne – jazda na quadach, sport kartingowy, motocyklowy, samochodowy, żużlowy, jazda na skuterach wodnych, motorówkach i inne sporty wodne, w których wykorzystywane są sportowe łodzie motorowe;
  • sporty wodne – kitesurfing, jazda na nartach wodnych, wakeboarding, nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego na głębokość poniżej 15 metrów, free diving (oprócz snorkelingu, tzn. rekreacyjnego nurkowania przy użyciu „sprzętu ABC”, czyli fajki, maski i płetw), rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich;
  • street luge, bungee, parkour, sporty walki (z wyłączeniem sportu walki MMA);
  • uczestnictwo w wyprawach na Antarktydę lub Grenlandię.
infografika przedstawiajaca rozroznienie sportow zimowych od sportow wysokiego ryzyka w ubezpieczeniach Generali

Jak widać, wiele sportów uprawianych zimą można uznać za ryzykowne bądź nawet niebezpieczne, ale z perspektywy ubezpieczyciela poszczególne rodzaje zimowej aktywności nie są traktowane w identyczny sposób. Pamiętaj o tym, dobierając ubezpieczenie do swoich potrzeb oraz do planowanego profilu wyjazdu, zawsze dokładnie sprawdzaj, jakiego rodzaju sporty oraz aktywności są objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach zawartej przez Ciebie umowy podstawowej.

Komu jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne zimą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: odpowiednio dobrane ubezpieczenie na wyjazd w góry przyda się każdej osobie wyjeżdżającej zimą, ponieważ wypadki podczas uprawiania sportów zimowych mogą się zdarzyć wszystkim – nie tylko amatorom, ale także doświadczonym narciarzom, snowboardzistom czy sportowcom uprawiającym daną dyscyplinę od wielu lat.


Co w tym kontekście niezwykle ważne, koszty związane z takim wypadkiem mogą być poza granicami Polski bardzo wysokie, a w przypadku braku polisy turystycznej trzeba ponieść je z własnej kieszeni. Jeśli więc lubisz aktywny wypoczynek na górskich stokach, poważnie rozważ rozszerzenie podstawowej ochrony zapewnianej przez ubezpieczenie turystyczne o odpowiednio dobrane umowy dodatkowe w zależności od tego, gdzie i jak planujesz spędzać czas podczas zimowego wyjazdu.


Ubezpieczenie turystyczne przydaje się nie tylko na stoki narciarskie i snowboard – sprawdź!

Ubezpieczenie turystyczne w góry – jak się dodatkowo zabezpieczyć?

dwoje ludzi uprawia narciarstwo biegowe w wysokich gorach

Poza rozszerzeniem ochrony o sporty zimowe i sporty wysokiego ryzyka, w Generali dostępne są także inne umowy dodatkowe, dzięki którym możesz optymalnie dostosować zakres ochrony do Twoich potrzeb podczas planowanego wyjazdu. Zwróć jednak uwagę na to, że rodzaje dostępnych umów dodatkowych są w bezpośredni sposób zależne od tego, jakie ubezpieczenie kupujesz (na podróż po Polsce czy na wyjazd zagraniczny).


W przypadku wyjazdu krajowego do Twojej dyspozycji są następujące możliwości rozszerzenia ochrony:


  • ubezpieczenie kosztów leczenia i usług assistance następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym;
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego;
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.


Po opłaceniu dodatkowej składki masz możliwość dalszego rozszerzenia ochrony o ryzyka związane z:


  • uprawianiem sportów zimowych;
  • uprawianiem sportów wysokiego ryzyka.


Jeśli natomiast Twój zimowy wyjazd na narty bądź w góry to podróż zagraniczna, możesz rozszerzyć ochronę między innymi o:


  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
  • kontynuacji leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków na terytorium RP;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym;
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego;
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego;
  • ubezpieczenie Moto Assistance;
  • ubezpieczenie zniesienia kosztów udziału własnego w wynajętym samochodzie.



Po opłaceniu dodatkowej składki masz możliwość dalszego rozszerzenia ochrony o ryzyka związane z:


  • wykonywaniem pracy fizycznej;
  • pasywnym udziałem w wojnie albo aktach terroru;
  • uprawianiem sportów zimowych;
  • uprawianiem sportów wysokiego ryzyka.



Jazda na nartach to Twoja pasja? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać wykupując ubezpieczenie narciarskie!

Bezpieczeństwo w górach zimą a karta EKUZ

Wiele osób jest przekonanych, że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia wystarczającą ochronę podczas zagranicznego wyjazdu w góry zimą, ale jest to przekonanie całkowicie błędne i oparte na braku pełnej świadomości co do specyfiki działania karty EKUZ.


Formalnie rzecz biorąc karta EKUZ jest bowiem jedynie dokumentem poświadczającym Twoje uprawnienia do uzyskania pomocy medycznej i świadczeń zdrowotnych w krajach UE, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii – i tylko tam. Poza tymi krajami karta EKUZ jest tylko kawałkiem plastiku, który nie upoważnia Cię do świadczeń zdrowotnych. Co równie ważne, dostęp do opieki zdrowotnej dzięki EKUZ zyskujesz wyłącznie w takim zakresie, jaki standardowo przysługuje mieszkańcom danego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. To oznacza, że zapłacisz z własnej kieszeni m.in. za ratownictwo i akcję poszukiwawczą, transport medyczny do Polski czy za szkody, jakie wyrządzisz osobom trzecim.


Podsumowując, karta EKUZ w najlepszym razie może stanowić dla Ciebie jedynie dodatkową formę wsparcia i uzupełnienia ochrony zapewnianej przez dobre ubezpieczenie turystyczne, ale go nigdy nie zastąpi.


Dowiedz się, jak działa EKUZ i dlaczego nie może zastąpić ubezpieczenia turystycznego

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd zimowy?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na stoki narciarskie w Polsce, czy na narty w Alpach, głównym kryterium wyboru zawsze powinny być Twoje realne potrzeby jako ubezpieczonego w kontekście planów na dany wyjazd. Zawsze zwracaj też uwagę na zapisy OWU oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych trudności z wypłatą świadczenia. Odpowiedni dobór zakresu ochrony oznacza dla Ciebie większe poczucie bezpieczeństwa i spokoju podczas wyjazdu, dlatego nie podejmuj decyzji pochopnie, a w razie wątpliwości poproś agenta ubezpieczeniowego o wyjaśnienia i pomoc w doborze umów dodatkowych.



Wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz dobrego ubezpieczenia? W naszej ofercie na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Podsumowanie

Dobrze dopasowana polisa turystyczna pozwoli Ci lepiej zabezpieczyć się finansowo na nieprzewidziane sytuacje losowe podczas zimowego wyjazdu i da Ci pewność, że w razie konieczności poniesienia nagłych, dużych wydatków na leczenie poza granicami kraju, Twój domowy budżet i oszczędności nie ucierpią.



Zapoznaj się z pełną ofertą ubezpieczeń w Generali i wybierz polisę na miarę Twoich oczekiwań!