Jak chronić dom przed uszkodzeniami związanymi z pogodą?
Jeśli dotknęły Cię skutki susz, nawałnic lub powodzi, które w ostatnich latach przetoczyły się przez Polskę, to doskonale wiesz, jak ogromne straty mogą spowodować ekstremalne warunki pogodowe. Zmiany pogodowe dotyczą każdego z nas, a rosnące temperatury, większe opady deszczu i bardziej mroźne zimy mogą w znacznym stopniu uszkodzić nasze domy i mienie. Sprawdź, jak chronić swój dom przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi!
Finansowe skutki susz, ulew i nawałnic
W ciągu ostatnich 40 lat na skutek szkód spowodowanych zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego straciły aż 500 miliardów euro2. Mieszkańcy Polski ponieśli straty w wysokości ponad 16 miliardów euro. Właściciele nieruchomości doskonale rozumieją, jak istotna jest właściwa ochrona budynków. Przeczytaj naszą listę wskazówek i sprawdź, czy Twój dom jest dobrze zabezpieczony.
Nawałnice – jak chronić budynki przed wiatrem?
- Odetnij luźne gałęzie, aby nie uszkodziły nieruchomości podczas silnego wiatru.
- Sprawdź, czy na dachu nie ma luźnych dachówek, które mogłyby się oderwać.
- Zabezpiecz ogrodzenia, bramy i żywopłoty oraz dobrze przytwierdź luźne panele.
- Zabezpiecz wszystkie rzeczy w ogrodzie, które może zdmuchnąć wiatr. Możesz np. przywiązać je linami lub obciążyć workami z piaskiem. Uprzątnij meble ogrodowe, składając je w bezpiecznym miejscu.
Mroźne temperatury – jak zapobiegać pękaniu rur?
- Pękające rury mogą być przyczyną poważnych problemów. Bardzo niskie temperatury powodują zamarzanie wody, która w efekcie zwiększa swoją objętość powodując pękanie rur wodociągowych. Aby temu zapobiec, zabezpiecz najbardziej narażone na zamarzanie elementy instalacji, tzn. te znajdujące się na zewnątrz.
- Aby uniknąć uszkodzenia rur w budynkach niezamieszkałych zimą, opróżnij instalację wodociągową i odetnij dopływ wody przed nadejściem mrozów.
- Zadbaj o skuteczną izolację rur, aby zmniejszyć ryzyko zamarzania.
- Zainstaluj urządzenie odcinające dopływ wody, aby zabezpieczyć się przed poważnymi szkodami spowodowanymi pęknięciem zamarzniętej rury. Takie urządzenie wyłącza główny zawór wody w przypadku wycieku.
- Uwaga: Jeśli mimo podjętych działań dojdzie do uszkodzenia instalacji, koniecznie sprawdź, czy w Twoim przypadku pęknięcie wywołane mrozem jest objęte ubezpieczeniem. Ubezpieczenie Generali, z myślą o domu oferuje ochronę w przypadku pękania mrozowego w obrębie domu. Ubezpieczenie nie obejmuje sytuacji, gdy temperatura spadnie poniżej 0℃, a nieruchomość nie była ogrzewana. Szczegółowe informacje o zakresie Twojego ubezpieczenia oraz wyłączeniach znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Upały – zadbaj o właściwe rozmieszczenie drzew wokół domu
- Cień drzew w ogródku pomaga złagodzić dotkliwe, wysokie temperatury, jednak ich rozrastające się korzenie mogą zagrażać konstrukcji domu.
- Pozbądź się drzew rosnących zbyt blisko budynku lub regularnie je przycinaj.
- Nie sadź nowych drzew i krzewów zbyt blisko domu.
Burze i ulewy – jak zabezpieczyć dom?
- Oczyść rynny i rury spustowe, aby woda mogła płynąć swobodnie. Pamiętaj, że zapchany system rynnowy może powodować spływanie wody po ścianach i do fundamentów domu.
- Wybierając nawierzchnię podjazdu, zastosuj porowaty materiał, który spełni funkcję drenażu.
- Uszczelnij pęknięcia i szczeliny w ścianach zewnętrznych.
- Wykonaj ponownie spoinowanie cegieł i pokryj ściany wodoodpornym tynkiem.
Aby sprawdzić, czy mieszkasz w strefie zagrożonej powodzią, zobacz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Plany dla większości gmin są dostępne na stronie internetowej Geoportal w obszarze Geoportal Krajowy, po wybraniu filtra planowania i zagospodarowania przestrzennego3. Można też wysłać wniosek o udostępnienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do urzędu gminy – osobiście lub online.
Jeśli mieszkasz na obszarze zagrożonym powodziami, podejmij następujące środki:
- Poproś elektryka o przeniesienie gniazd elektrycznych i liczników powyżej poziomu, który zwykle osiąga powódź.
- Zastąp drewniane podłogi posadzką z betonu.
- Zrezygnuj z dywanów w pomieszczeniach, a zamiast tego pokryj podłogi płytkami
Ubezpieczenie domu – Twój sposób na ochronę przed pogodą
Ekstremalne zjawiska pogodowe i ich konsekwencje mogą mocno zatrząść domowym budżetem. Ubezpieczenie domu i mieszkania Generali pozwoli Ci uniknąć finansowych konsekwencji zalania, pożaru czy wichury, zapewni wsparcie w kosztownych naprawach, a nawet zagwarantuje lokal zastępczy, w razie gdyby było to konieczne. Sprawdź, co obejmuje polisa!