rodzinny spacer z psem

Zakup bądź adopcja psa to decyzja, która zawsze powinna być dobrze przemyślana – nie tylko pod kątem zmian w Twoim codziennym trybie życia, ale także w kontekście wszystkich wydatków, jakie wiążą się z posiadaniem i utrzymaniem psa. To zobowiązanie na wiele kolejnych lat, tym trudniejsze, że każdy pies ma własne potrzeby, które musisz zaspokoić. Jedzenie, wyposażenie i akcesoria oraz opieka medyczna to podstawowe, ale nie jedyne koszty, z którymi musisz się liczyć.

Rozważ również, że czasem konieczne będzie poniesienie dodatkowych, całkowicie nieprzewidzianych i nieplanowanych wydatków na Twojego czworonożnego pupila – choćby w sytuacji, gdy niezbędna będzie operacja albo dłuższa opieka weterynaryjna. Jeśli się odpowiednio nie przygotujesz, tego rodzaju wydatki mogą poważnie zachwiać Twoim domowym budżetem, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do chęci oddania psa czy pozostawienia go w schronisku.


W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat wydatków, na jakie musisz się przygotować mając psa. Podpowiadamy także, w jaki sposób wykupione w Generali ubezpieczenie psa pomoże Ci się z nimi uporać.

Ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie?

pies opiera głowę na kanapie

Wydatki właściciela psa są uzależnione od bardzo wielu czynników, dlatego trudno jest wskazać konkretną kwotę przeznaczaną przez posiadaczy psów na utrzymanie swoich pupili w skali miesiąca. Nie są to jednak kwoty niskie – potwierdzają to między innymi wyniki ankiety przeprowadzonej przez sklep internetowy KrakVet wśród swoich klientów. Spośród 2000 respondentów (właścicieli psów, kotów i innych zwierząt domowych) niemal połowa (45,8%) zadeklarowała, że miesięczny koszt utrzymania pupila przekracza 300 złotych, kolejne 25,3% określiło wydatki na utrzymanie zwierzaka w 2022 roku na kwotę w zakresie 200-300 zł, a 20,4% wydawało co miesiąc na swojego ulubieńca od 100 do 200 złotych1.

Koszt utrzymania psa – wyżywienie

Wydatki na wyżywienie Twojego czworonoga stanowią stały i największy element składowy kosztów, jakie będziesz ponosić każdego miesiąca jako jego właściciel. Siłą rzeczy, im większy jest Twój pies, tym większe okażą się również wydatki na jedzenie dla niego: dla przykładu koszty utrzymania labradora będą zdecydowanie wyższe niż koszty utrzymania np. pekińczyka. Wydatki na jedzenie dla psa zależą także od rodzaju diety, jaką przewidujesz dla swojego pupila – gotowe jedzenie (karma sucha lub mokra) czy dieta BARF2. I choć teoretycznie możesz próbować szukać w tym zakresie oszczędności, to pamiętaj, że decydując się na kiepskiej jakości karmę skazujesz swojego psa na różnego rodzaju dolegliwości oraz problemy zdrowotne związane z brakiem wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów. To z kolei oznacza znacznie częstsze wizyty u weterynarza, które także do tanich nie należą. A skoro już o tym mowa...

Miesięczny koszt utrzymania psa – weterynarz

Opieka weterynaryjna i leczenie psa to kolejna istotna składowa Twoich comiesięcznych kosztów utrzymania czworonoga, zależna w dużej mierze od bieżącego stanu zdrowia posiadanego przez Ciebie zwierzęcia. Tak długo, jak pies cieszy się dobrym zdrowiem, koszty opieki weterynaryjnej będziesz w stanie utrzymać pod kontrolą, ale sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy zwierzę zachoruje. Wtedy zwykle przestaje się liczyć to, ile kosztuje wizyta u weterynarza, a na pierwszy plan wysuwa się ratowanie zdrowia i życia Twojego czworonożnego przyjaciela.

Niestety, w wielu przypadkach wydatki związane z leczeniem psa są bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku urazów, poważniejszych dolegliwości lub konieczności przeprowadzenia operacji. Mało kto dysponuje oszczędnościami pozwalającymi w pełni pokryć koszty leczenia psa – kwoty nierzadko sięgają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Musisz liczyć się z tym, że i taki wydatek może Cię czekać, szczególnie jeśli Twój pies prowadzi aktywny tryb życia, przez co jest bardziej narażony na różnego rodzaju urazy i nieszczęśliwe wypadki.


Weź także pod uwagę, że poza nieplanowanymi kosztami leczenia musisz się przygotować także na regularne wydatki związane z profilaktyką i dbaniem o dobrostan Twojego psa. Chodzi m.in. o czyszczenie uszu, pielęgnację sierści i pazurów czy zabiegi odrobaczające. Pamiętaj też, że konieczne są obowiązkowe szczepienia okresowe – w tym przypadku również konieczna jest wizyta u weterynarza. Cena poszczególnych szczepień po zsumowaniu to kolejne kilkaset złotych, które musisz wydać, aby ochronić psa przed groźnymi dla jego zdrowia i życia chorobami.


Na jakie choroby psy zapadają najczęściej i czy będzie Cię stać na operację psa? Sprawdź tutaj!

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie psa – akcesoria

Wydatki związane z zakupem wyprawki i niezbędnych akcesoriów oraz zabawek dla Twojego psa to kolejna grupa kosztów, których w praktyce nie da się uniknąć. Część z nich poniesiesz jeszcze przed pojawieniem się Twojego psa w domu (np. zakup posłania czy akcesoriów spacerowych), inne będą wracać co jakiś czas, w miarę zużywania się zabawek czy poszczególnych gadżetów.

Nawet jeśli skupisz się na zakupie wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy, wydatki wciąż będą niemałe i sięgną co najmniej kilkuset złotych – tyle zapłacisz za posłanie dla psa, akcesoria spacerowe (smycz, obroża, kaganiec, szelki) oraz miski na jedzenie i wodę. A to zaledwie to, co absolutnie niezbędne.

Ile kosztuje opieka nad psem – szkolenia, konsultacje itp.

owczarek niemiecki w czasie szkolenia siedzi na trawie i patrzy na trenera

Twoje wydatki na utrzymanie psa zależą również od tego, jak będziesz wychowywać i szkolić swojego pupila. Jeśli masz psa rasowego, najprawdopodobniej zechcesz skorzystać z profesjonalnej porady behawiorysty, który pomoże określić predyspozycje Twojego psa i udzieli porad co do prawidłowego wychowania zwierzęcia. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, gdy Twój pies sprawia problemy wychowawcze albo należy do jednej z ras, dla których konieczne jest dedykowane szkolenie, dopasowane do charakteru i cech danej rasy.

W przypadku specjalistycznych szkoleń rozpiętość cen jest dość duża, a sumaryczne koszty zależą w największym stopniu od czasu trwania szkolenia. Musisz się jednak przygotować na wydatki liczone co najmniej w setkach złotych – zwłaszcza jeśli chodzi o pełne szkolenia.

Ubezpieczenie psa – dlaczego warto?

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie psa pozwoli Ci zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych sytuacji. Decydując się na zakup ubezpieczenia dla psa w Generali pokazujesz, że rzeczywiście troszczysz się o swojego czworonożnego pupila i chcesz dbać o jego bezpieczeństwo niezależnie od sytuacji.

Dostępne w naszej ofercie ubezpieczenie psa ochroni Cię także przed destabilizacją finansową w chwili, gdy zajdzie konieczność zapłacenia za szkody wyrządzone przez Twojego zwierzaka osobom trzecim albo gdy pies będzie wymagał specjalistycznej opieki, długotrwałego leczenia czy kosztownej operacji w celu uratowania jego życia.


Dowiedz się więcej o tym, dlaczego ubezpieczenie psa w Generali to dobra inwestycja!

Jakie ubezpieczenie dla psa wybrać?

Właścicielka psa przytula swojego czworonoga

Twój najlepszy czworonożny przyjaciel bez dwóch zdań zasługuje na najlepszą możliwą ochronę, dlatego nasza oferta ubezpieczenia dla psów została przygotowana w taki sposób, aby umożliwić Ci dobranie poszczególnych składników ochrony ubezpieczeniowej do potrzeb Twoich i Twojego pupila. Polisa "Generali z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl" obejmuje następujące warianty:

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia psa

To podstawowy zakres polisy dla Twojego czworonoga, w ramach której ochroną objęte są koszty leczenia psa poniesione przez Ciebie w Polsce w związku z leczeniem zwierzęcia w wyniku choroby albo nieszczęśliwego wypadku. Do wyboru jest kilka wariantów sumy ubezpieczenia, dzięki czemu bez problemu dobierzesz polisę do swoich bieżących potrzeb. Zastanów się, jaką wybrać sumę ubezpieczenia – to jest limit odpowiedzialności ubezpieczyciela (to oznacza, że nie otrzymasz refundacji przewyższającej wybraną sumę ubezpieczenia).

Zwrócimy Ci także, zgodnie z OWU, udokumentowane i niezbędne z medycznego punktu widzenia wydatki, które poniesiesz na wizyty u weterynarza, leki (zarówno podawane w gabinecie weterynaryjnym, jak i te, które podajesz swojemu psu samodzielnie w domu), przeprowadzenie wymaganych badań diagnostycznych zleconych przez weterynarza czy pobyt psa w placówce medycznej w trakcie hospitalizacji.

2. Ubezpieczenie OC z tytułu szkód wyrządzonych przez psa

Jest to opcja, którą możesz wykupić w ramach ubezpieczenia psa "Generali Z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl". Zabezpiecza Cię ona przed ponoszeniem kosztów szkód, jakie wyrządził Twój pies osobom trzecim (zarówno na mieniu, jak i na osobie). Co ważne, nasze ubezpieczenie OC właściciela psa zapewnia ochronę nie tylko w przypadku, gdy pies znajduje się bezpośrednio pod Twoją opieką, ale także w sytuacji, gdy opiekują się nim osoby bliskie (współmałżonek, partner/partnerka, rodzeństwo, rodzice itd.), osoby mieszkające z Tobą w tym samym gospodarstwie domowym, a nawet osoby, którym powierzysz opiekę nad Twoim psem (niezależnie od ich miejsca zamieszkania). Do wyboru masz cztery warianty sumy ubezpieczenia (od 20 000 zł do 200 000 zł), a wypłata świadczenia nie zmniejsza maksymalnej wysokości sumy gwarancyjnej.

3. Ubezpieczenie śmierci psa

To kolejna opcja, o jaką możesz rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową dla Twojego psa. Jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeń w Polsce oferujemy Ci możliwość wykupienia polisy, która okaże się przydatna, jeśli Twój ulubieniec straci życie w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku lub eutanazji. Suma ubezpieczenia jest w przypadku tej polisy bezpośrednio zależna od rasy Twojego psa, a pieniądze, które Ci wypłacimy, możesz wykorzystać do opłacenia kosztów pochówku lub kremacji Twojego pupila.

Masz psa rasy niebezpiecznej? Wybierz dobre ubezpieczenie!


Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o ubezpieczeniu dla psa, zachęcamy do kontaktu z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci dobrać takie ubezpieczenie dla psa, które optymalnie i skutecznie będzie chronić Waszą przyjaźń przez wiele kolejnych lat!

1 https://www.krakvet.pl/artykuly/ile-kosztuje-utrzymanie-psa-lub-kota/

2 https://www.pedigree.pl/poradnik-o-psach/zywienie-psa/co-jest-dieta-barf-czy-jest-ona-zdrowa-dla-psa