Mężczyzna pokazuje córce ja segregować śmieci

Segregowanie odpadów jest w Polsce obowiązkowe już od kilku lat. Przez sortowanie śmieci na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne sprawiamy, że większa ilość surowców może trafić do recyklingu i być ponownie przetworzona, co znacząco zmniejsza nasz negatywny wpływ na środowisko. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak prawidłowo segregować odpady, albo robi to niedokładnie.


Jeśli chodzi o działania na rzecz środowiska, często powstrzymuje nas brak czasu albo wygoda. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, mamy dobrą wiadomość: segregowanie odpadów w domu może być prostsze. Wprowadzanie nowych nawyków bywa wyzwaniem, ale nie warto się zniechęcać. Wystarczy nieco motywacji i odpowiednia organizacja, a z czasem prawidłowe sortowanie śmieci wejdzie Ci w krew.



Najpierw upewnij się, czy wiesz, jak poprawnie segregować śmieci do kolorowych pojemników lub worków, jakie odpady należy składować osobno oraz jak zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci. Z naszego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak łatwo i szybko sortować śmieci w domu.


Przeciętny Polak produkuje średnio 355 kg odpadów rocznie[1].

Jak wygląda w praktyce segregacja śmieci w Polsce?

Już 92% Polaków i Polek deklaruje, że sortuje odpady opakowaniowe nadające się do recyklingu[2]. Zważywszy na to, że od 1 stycznia 2021 r. segregacja śmieci jest w Polsce obowiązkowa, to choć jest to wysoki wynik, wciąż mamy nad czym pracować. Zdecydowanie brakuje nam wprawy w sortowaniu – przykładowo, tylko 59% respondentów wie, do jakiego pojemnika należy wyrzucać kartony po mleku czy sokach (Tetra Pak)[2]

Zastanawiasz się, czy sortowanie śmieci faktycznie pozwala zredukować Twój ślad węglowy? Rzuć okiem na kilka liczb:  


  • 1 tona zebranej stłuczki to 220 kg mniej CO2 w powietrzu.[3]
  • 1 tona przetworzonej makulatury to ok. 26 tys. litrów mniej zużytej wody, niż w przypadku produkcji papieru ze ścieru drzewnego.[4] 
  • Recykling aluminium ogranicza zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z produkcją z rudy. [4]


Do recyklingu w Polsce trafia tylko 26,7% odpadów komunalnych.[1]

Korzyści z segregacji śmieci

Oto kilka korzyści dla środowiska, społeczności i nas samych płynących z sortowania odpadów w domu:   


  • Ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Produkcja z użyciem materiałów pochodzących z recyklingu wiąże się ze znaczną redukcją emisji gazów cieplarnianych.[5]
  • Racjonowanie zasobów naturalnych.  
  • Walka ze zmianami klimatycznymi. W ten sposób mamy szansę ocalić wiele gatunków zwierząt i roślin.  
  • Tworzenie nowych miejsc pracy istotnych dla dobra wszystkich.  
  • Oszczędności. Ponownie wykorzystując plastikowe pojemniki lub zamieniając plastikowe torby na materiałowe, wyrządzasz przysługę swojemu portfelowi. Dobre nawyki związane z segregacją śmieci w domu pomagają codziennie zaoszczędzić parę groszy.  
  • Redukcja zanieczyszczenia powietrza, oceanów i gleby. Razem możemy realnie zadbać o czystość na naszej planecie.  

Jak segregować śmieci? Przeczytaj 10 użytecznych wskazówek

Korzyści dla naszej planety wynikające z sortowania odpadów są niepodważalne. Co więcej, za błędy w segregacji można otrzymać karę finansową. Właśnie dlatego przygotowaliśmy 10 przydatnych i prostych wskazówek, dzięki którym będzie Ci łatwiej segregować śmieci w domu. 

1. Korzystaj z kilku pojemników na śmieci

Ustaw w domu kilka kolorowych pojemników (lub worków) do segregacji śmieci.


Pamiętaj, że segregacja śmieci jest skuteczna, jeśli wykonuje się ją prawidłowo. Wytyczne odnośnie do segregowania odpadów mogą się różnić w zależności od gminy lub firmy odbierającej odpady. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane zalecenia. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wytycznych obowiązujących w Twoim obszarze, skontaktuj się z przedstawicielami gminy lub firmy zajmującej się odbieraniem odpadów.   



  • Worek brązowy — odpady organiczne. Do tego worka należy wrzucać odpady kuchenne ulegające biodegradacji, np. resztki jedzenia, obierki, skórki owoców, skorupki jajek, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę i liście.  
  • Worek żółty — tworzywa sztuczne. Ten worek jest przeznaczony na plastikowe opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby i folie, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, kapsle, zakrętki od słoików. Do żółtego worka wrzucamy też odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach. 
  • Worek niebieski — papier. W tym worku powinny znaleźć się opakowania z papieru i kartonu, ulotki, gazety, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papierowe torby i worki, papier pakowy.  
  • Worek zielony — szkło. Do tego worka trafiają słoiki i butelki po żywności, napojach i kosmetykach. Czy wiesz, że dzięki segregacji szkła oszczędzamy 44% energii potrzebnej do wyprodukowania szklanego pojemnika?  

2. Nietypowe odpady składuj oddzielnie

Pewne rodzaje odpadów nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii. Co więcej, niektóre z nich mają wyjątkowo szkodliwy wpływ na środowisko i dlatego należy utylizować je w określony sposób. W oddzielnym pojemniku należy składować: 


  • baterie,  
  • żarówki,  
  • olej spożywczy*, 
  •  leki.   



* W żadnym wypadku nie wolno wylewać oleju do zlewu! Zamknięty w butelce olej należy zanieść do punktu recyklingu.

3. Ucz swoje pociechy, jak ważna jest segregacja śmieci

Stare porzekadło mówi: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Uświadamiając dzieciom w młodym wieku, jak istotne dla naszej planety jest sortowanie śmieci, w pozytywny sposób kształtujemy ich nawyki w dorosłym życiu. Kto powiedział, że segregacja śmieci musi być nudna? Dodaj do tej czynności elementy zabawy, a skorzystają na tym wszyscy domownicy.

4. Nie kupuj produktów opakowanych w dużą ilość tworzyw sztucznych

Segregacja śmieci na kolory nie musi być uciążliwa, a problem można skutecznie rozwiązać u źródła. Zrezygnuj z produktów pakowanych w duże ilości plastiku. Zamiast kupować kilka artykułów pakowanych pojedynczo, zdecyduj się na większe opakowanie zawierające kilka sztuk. Wiele produktów spożywczych, na przykład rośliny strączkowe, ryż, makaron czy orzechy, możesz kupić na wagę w osiedlowym sklepie lub na pobliskim targu, ograniczając tym samym ilość plastiku trafiającego do domu. 

5. Daj przedmiotom drugie życie

Nie każde raz użyte opakowanie musi od razu trafić do śmieci. Zanim wyrzucisz kolejny szklany słoik lub plastikowy pojemnik, zastanów się, czy nie można go wykorzystać do czegoś innego. Jeśli brakuje Ci pomysłów, internet z pewnością przyjdzie z pomocą. 

6. Zamień kawę w kapsułkach na kawę mieloną

Ekspresy kapsułkowe są wygodne w użyciu, lecz utylizacja kapsułek potrafi przyprawić o ból głowy. Zużyte kapsułki zajmują dużo miejsca i najczęściej są wykonane z materiałów nienadających się do recyklingu. To nie wszystko. Czy wiesz, że na dłuższą metę kawa w kapsułkach jest droższa niż kawa mielona? Lepiej wyposaż się w kawiarkę, zaparzacz lub zwykły ekspres do kawy i odkryj wysublimowane nuty aromatycznej kawy organicznej. Bez wątpienia zyskasz na smaku, zaoszczędzisz czas i zadbasz o środowisko. 

7. Zgniataj plastikowe butelki i opakowania Tetra Pak przed wyrzuceniem

Niezgniecone butelki po napojach czy opakowania Tetra Pak zajmują w koszu więcej miejsca, co dla Ciebie oznacza konieczność częstszego wynoszenia śmieci, a dla firmy odbierającej odpady – szybsze zapełnianie się pojemników. Zgniecenie opakowania zajmie Ci tylko kilka sekund. Dzięki temu prostemu gestowi zoptymalizujesz przestrzeń do segregacji śmieci w domu, a cały proces stanie się mniej uciążliwy. 

8. Unikaj opakowań ze styropianu

Styropianowe opakowania są jednymi z największych zmór środowiska. Już sam styropian stanowi pochodną ropy naftowej, która ma ogromny wpływ na ślad węglowy. Opakowania ze styropianu zajmują dużo miejsca, co zwiększa koszty ich transportu i recyklingu. Staraj się kupować produkty bez opakowań lub zapakowane w opakowania o mniejszej objętości niż styropian.

9. Nie wyrzucaj plastikowych nakrętek luzem

Coraz więcej butelek z napojami ma nakrętki przymocowane na stałe. Producenci celowo mocują je, aby spełnić najnowsze wymogi Unii Europejskiej. Dzięki temu mniej nakrętek może jako odpad trafić do oceanów i zostać połkniętych przez zwierzęta – zamiast tego, jest większa szansa na to, że zostaną poddane recyklingowi. Jeżeli trafisz na taką butelkę, zgnieć ją, ale nie odrywaj nakrętki – wrzuć całość do żółtego pojemnika.

10. Wykorzystaj odpady organiczne

Masz w domu rośliny? Teraz możesz je zasilić doskonałym nawozem organicznym domowej produkcji. Zamień skórki owoców, fusy od kawy, skorupki jaj i inne resztki jedzenia w naturalny kompost. Pamiętaj, że resztki nabiału, cytrusów i produktów zwiększających kwasowość nawozu, jak np. cebula czy czosnek, nie będą się nadawać do wytworzenia domowego kompostu. Aby skutecznie wykorzystać odpady organiczne i dołożyć swoją cegiełkę do gospodarki cyrkularnej, wystarczy kupić kompostownik. 

Ubezpiecz swój ekologiczny dom

Dbasz o to, by Twój dom był przyjazny środowisku? Wybierz ubezpieczenie, które Cię w tym wesprze! Jeśli pozyskujesz energię w sposób ekologiczny, swoje ubezpieczenie domu w Generali możesz rozszerzyć o ochronę paneli fotowoltaicznych znajdujących się na budynku lub na terenie posesji. Sprawdź, co jeszcze może objąć polisa!

 

Dzięki naszym poradnikom skutecznie opanujesz domowy budżet i rachunki oraz zwiększysz oszczędności:


7 inteligentnych urządzeń, które obniżają rachunki za prąd 

Jak uchronić się przed włamaniem? Zadbaj o swój majątek

Jak stworzyć więcej miejsca w małym mieszkaniu – 10 porad 

5 powodów, dla których każdy powinien mieć ubezpieczenie na życie i zdrowie 

Ubezpieczenie budowy domu – jak ubezpieczyć budowany dom? 

Słownik pojęć ubezpieczeniowych – jak zrozumieć umowę z ubezpieczycielem 

Cena ubezpieczenia – co na nią wpływa i dlaczego nie warto wybierać najtańszych ubezpieczeń?