Podczas planowania finansów wiele osób koncentruje się wyłącznie na swojej sytuacji osobistej, celach, wartościach i ryzyku. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Istnieją też inne, znaczące czynniki, które również wpływają na sytuację finansową każdego z nas – są to megatrendy finansowe. 

Czym są megatrendy finansowe?

Megatrendami finansowymi nazywamy dynamiczne zmiany społeczne, technologiczne i kulturowe, które w pewnym stopniu kształtują strukturę, zachowanie i cechy rynków finansowych, a także wpływają na decyzje inwestycyjne, lokowanie oszczędności oraz stan pewności finansowej.


W tym artykule omawiamy niektóre aktualne megatrendy finansowe, a także ich wpływ na Twoje decyzje związane z planowaniem finansów zarówno dziś, jak i w przyszłości. 


Uwaga: wymienione trendy mają charakter ogólny, spekulacyjny i nie należy uznawać tych informacji za bezspornie pewne, ponieważ na przyszłe perspektywy mają wpływ liczne czynniki, m.in. przełomowe dokonania technologiczne, zmiany społeczne i geopolityczne. Warto mieć na uwadze megatrendy, przy czym decyzje związane z planowaniem własnych finansów i inwestycji należy podejmować ostrożnie i rozważnie, najlepiej z pomocą zawodowego doradcy finansowego.

Jakie megatrendy finansowe panują obecnie?

Istnieje wiele kluczowych megatrendów finansowych. Można je podzielić na kilka kategorii w zależności od przedziałów czasowych, w których mogą rozwijać się najbardziej dynamicznie. 

Krótkoterminowe (5 lat)

Zastosowanie AI (sztucznej inteligencji)


Przewiduje się, że w nadchodzących latach sztuczna inteligencja zostanie zintegrowana z różnymi aspektami życia codziennego i działalności gospodarczej.

Sztuczna inteligencja będzie obecna coraz częściej w opiece zdrowotnej, finansach czy chociażby pojazdach autonomicznych, co przełoży się na większą wydajność i wpłynie na procesy decyzyjne. Prawdopodobnie firmy ze wszystkich sektorów i konsumenci na całym świecie w jakimś stopniu skorzystają z zastosowania AI.



Przejście na energię ze źródeł odnawialnych



Postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość w zakresie kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem będą sprzyjać wprowadzaniu rozwiązań w zakresie energii słonecznej, wiatrowej i innych rozwiązań związanych z czystą energią. Zgodnie z prognozami przedstawionymi w sprawozdaniu World Energy Outlook [1] Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MEA) do 2030 r. prawie połowa energii zużywanej na całym świecie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. 


Rządy i przedsiębiorstwa będą odgrywać kluczową rolę w promowaniu projektów związanych z energią odnawialną oraz inwestowaniu w nie. Zgodnie z informacjami ze wskaźnika śledzenia postępów w zakresie zero emisyjności (Net Zero [2]) ponad 70 krajów pracuje nad osiągnięciem zerowej emisji netto, czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w jak największym zakresie. 



Cyfrowa rewolucja zdrowotna



Najbardziej dynamiczna transformacja [3] zajdzie prawdopodobnie w sektorze opieki zdrowotnej na skutek wprowadzenia technologii cyfrowej opieki zdrowotnej. Upowszechnienie takich rozwiązań, jak: zdalne monitorowanie stanu zdrowia, telemedycyna i narzędzia diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji, przełoży się na większą dostępność opieki zdrowotnej, niższe koszty oraz bardziej spersonalizowaną i skuteczną opiekę nad pacjentem. 



Postępy w zakresie fintech (technologii finansowych)  



Fintech to zastosowanie technologii w celu dostarczania usług i produktów finansowych konsumentom. W ciągu ostatniej dekady zaobserwowano ogromny postęp w tej branży, a nowe rozwiązania zmieniają sposoby, w jakie konsumenci wydają i oszczędzają pieniądze. Przewiduje się również, że w nadchodzących latach będziemy coraz powszechniej korzystać z aplikacji i narzędzi do obsługi płatności mobilnych. Jak podaje Juniper Research [4], zakłada się, że w 2028 r. płatności mobilne obsłużą transakcje na łączną kwotę 15 bilionów euro, w porównaniu z około 8 bilionami euro wydanymi w 2023 roku.

Średnioterminowe (10 lat)

Inicjatywy w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi


Przez kolejne dziesięć lat będziemy podejmować coraz więcej globalnych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Rządy, firmy i społeczności będą musiały ze sobą współpracować na dużą skalę, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, wprowadzić zrównoważone praktyki i opracować innowacyjne technologie pomagające zaradzić skutkom zmian klimatycznych. Z czasem działania skoncentrują się na budowaniu bardziej ekologicznego świata, odpornego na zmiany klimatyczne. 



Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej (AR) i rzeczywistości wirtualnej (VR)



Technologie AR i VR będą coraz powszechniej stosowane w wielu branżach, m.in. w edukacji, biznesie czy branży rozrywkowej. Bardziej intensywne wrażenia wirtualne, wciągające symulacje szkoleniowe oraz interaktywne platformy komunikacyjne całkowicie zmienią sposób, w jaki uczymy się, pracujemy czy wchodzimy w interakcje w środowisku fizycznym i wirtualnym.



Postępy w biotechnologii



Biotechnologia to innymi słowy technologia i procesy korzystające z żywych organizmów, np. komórek i bakterii, do opracowywania różnych rozwiązań, zwłaszcza w zakresie opieki medycznej. Kolejne postępy w biotechnologii doprowadzą do przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny spersonalizowanej, edycji genów i opracowywaniu innowacyjnych terapii. Przewiduje się, że coraz większą popularnością będzie się cieszyć medycyna precyzyjna polegająca na dostosowaniu leczenia do profilu genetycznego pacjenta. Pozwoli to zrewolucjonizować krajobraz opieki zdrowotnej oraz poprawić skuteczność leczenia różnych chorób. 

Długoterminowe (20 lat)

Starzenie się ludności w ujęciu ogólnoświatowym


Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych odsetek osób w wieku powyżej 65 lat rośnie szybciej niż odsetek osób poniżej tego wieku [5]. Ogólnoświatowa tendencja starzenia się ludności będzie piętrzyć istotne wyzwania związane z opieką zdrowotną, ubezpieczeniem społecznym oraz sprawiedliwością międzypokoleniową, czyli równymi szansami obecnych i przyszłych pokoleń na spełnienie potrzeb środowiskowych i ekonomicznych oraz zapewnienie dobrobytu. Innowacje w opiece zdrowotnej, robotyce, transporcie i usługach opieki nad seniorami będą miały zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia potrzeb starszych grup demograficznych. Rządy i przedsiębiorstwa będą musiały dostosować politykę i praktyki, aby wspierać starzejącą się siłę roboczą. Co za tym idzie, instytucje finansowe i ludzie będą musieli opracować nowe strategie pozwalające pokryć dłuższe okresy emerytalne. 



Równowaga między miastem i wsią



Wraz z rozwojem urbanistycznym zwiększa się zapotrzebowanie, aby obszary wiejskie zapewniały więcej żywności oraz zasobów naturalnych, co stanowi zagrożenie dla środowiska, a także dla przyszłości samych terenów wiejskich. Osiągnięcie równowagi między miastem i wsią jest możliwe przez wzmocnienie powiązań gospodarczych i społecznych między tymi obszarami, jak np. nadzorowanie niekontrolowanej ekspansji miast i tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich niezwiązanych z rolnictwem. Coraz większy nacisk będzie wywierany na promowanie zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich, lepszy dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej oraz poprawę łączności cyfrowej w celu ograniczenia odpływu ludności ze wsi do miast.



Społeczeństwo cyfrowych tubylców  



Cyfrowi tubylcy to pokolenia osób, które całe życie spędziły w otoczeniu komputerów, urządzeń cyfrowych i mediów społecznościowych. Rosnąca populacja cyfrowych tubylców będzie wywierać coraz większy wpływ na normy społeczne, krajobraz polityczny i preferencje konsumentów. Postępująca integracja technologii w różnych aspektach życia będzie kształtować różne elementy edukacji, komunikacji oraz rozrywki. 

Jak uwzględnić megatrendy podczas planowania swoich finansów?

Zmiany i postępy wynikające z opisanych wyżej megatrendów mogą mieć wpływ na Twoje priorytety i cele finansowe. Mając wiedzę w zakresie tych tendencji oraz innych postępów i osiągnięć, możesz lepiej przygotować się do dostosowania swoich decyzji finansowych.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, jak megatrendy finansowe mogą wpływać na Twoje plany. Uwaga: wszelkie decyzje związane z planowaniem finansów oraz inwestycjami należy dokładnie omówić z doradcą finansowym. 


  • Ryzyka z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG). ESG to ustalone standardy mierzące wpływ firmy na społeczeństwo i środowisko oraz przejrzystość i odpowiedzialność jej działań. Rosnąca wrażliwość społeczna na skutki zmian klimatycznych może zachęcić Cię do priorytetowego traktowania standardów ESG podczas wyboru przedsiębiorstw, w które chcesz zainwestować. 

 

  • Alokacja aktywów. Alokacja aktywów polega na określeniu udziału procentowego akcji, obligacji i środków pieniężnych w portfelu inwestycyjnym. Innymi słowy obligacje stanowią formę pożyczki udzielanej firmie lub rządowi, zaś akcje to część własności firmy. W obliczu nadchodzących zmian warto rozważyć zwiększenie lub zmniejszenie odsetka konkretnych aktywów w swoim portfelu. 

 

  • Dywersyfikacja. Warto zainwestować środki w różnych sektorach, krajach i branżach, mając na uwadze możliwy wpływ zmieniających się megatrendów na dane inwestycje. 

 

  • Dłuższy okres pracy. Elastyczny czas pracy, starzenie się społeczeństwa i rosnące koszty życia oznaczają, że możesz stanąć przed pytaniem, czy nie pracować dłużej, powyżej standardowego wieku przejścia na emeryturę. Można również poszukiwać niestandardowych sposobów na finansowanie dłużej emerytury, np. podjęcie pracy tymczasowej lub dochód pasywny.   

 

  • Zwiększone koszty opieki zdrowotnej. Nawet jeśli postępy w opiece zdrowotnej, innowacje cyfrowe i sztuczna inteligencja obniżą koszty, to starzejące się społeczeństwo będzie nadal wywierać presję finansową na systemy opieki zdrowotnej. Ma to miejsce zwłaszcza w krajach korzystających z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, w tym również w Polsce.


W takiej sytuacji warto uwzględnić w swoim planie finansowym zwiększone koszty opieki zdrowotnej po przejściu na emeryturę.

Myślisz o swojej przyszłości finansowej? Zadbaj o dodatkowe środki na emeryturę

Wyznaczając długoterminowe cele finansowe, nie możesz zapomnieć o systematycznym oszczędzaniu z myślą o emeryturze. Pomóc w tym może ubezpieczenie „Generali, z myślą o całym Twoim życiu. Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie polisy o Umowy dodatkowe IKE lub IKZE, będziesz mógł łatwo i bez wyrzeczeń odkładać część emerytalną swojej składki. To dodatkowy sposób na zabezpieczenie Twojej przyszłości finansowej i spełnianie marzeń po przejściu na emeryturę. 


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Żadne z niniejszych informacji nie stanowią doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji, w tym inwestycyjnych lub podatkowych. Przedstawione informacje nie stanowią pełnego obrazu funkcjonowania przedstawionego produktu i mają charakter wyłącznie przykładowy. Szczegółowe warunki umowy oraz koszty i ryzyka z nimi związane, a także zasady działania i strategii inwestycyjnej ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych określone są w Ogólnych Warunkach Umowy ubezpieczenia „Generali, z myślą o całym Twoim życiu”, przekazywanych Klientowi przed zawarciem umowy, dostępnych na www.generali.pl. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie gwarantują osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani określonego wyniku inwestycyjnego. Oszczędzający powinien mieć świadomość ryzyka związanego z inwestycją w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, w tym braku ochrony wpłaconego kapitału lub ryzyka utraty części lub całości wpłaconych środków.


Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. będące częścią Grupy Generali, uwzględnia ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, jednakże produkt „Generali, z myślą o Twoim życiu” nie jest uznawany za promujący aspekt środowiskowy lub społeczny albo mający na celu zrównoważone inwestycje.

Źródła:

[1] MEA: World Energy Outlook 

[2] NewClimate Institute, Oxford Net Zero, Energy and Climate Intelligence Unit and DataDriven EnviroLab: wskaźnik Net Zero 

[3] BCG: The Future of Digital Health 2024 

[4] Juniper Research: Digital Wallets: Platform Analysis, Key Trends & Market Forecasts 2023–2028 

[5] ONZ: Sprawozdanie na temat starzenia się społeczeństwa