Spacer z psem a wyposażenie czworonoga. Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa i osób trzecich?

Obroża, kaganiec oraz smycz i szelki dla psa to akcesoria powszechnie kojarzone z wyprowadzaniem naszych czworonożnych pupili na spacery. Takie przechadzki stanowią nieodłączny element codziennej rutyny każdego właściciela psa i nie da się ich uniknąć, ponieważ pozwalają zwierzakowi zaspokajać jego podstawowe potrzeby – nie tylko fizjologiczne, ale także społeczne. W trakcie spaceru z psem może jednak dojść do różnych niespodziewanych sytuacji, na które warto się odpowiednio przygotować. Jakie obowiązki podczas spaceru ma właściciel zwierzęcia, czy kaganiec dla psa jest obowiązkowy i co ze sobą koniecznie zabrać na spacer z psem?
Spis treści:
Spacer z psem – przepisy obowiązujące w Polsce
Pies na spacerze – obowiązki właściciela
Komfort i bezpieczeństwo psa w czasie spaceru. Jak chronić psa przed nieprzewidzianymi sytuacjami?
Akcesoria na spacer z psem. Jakie są najbardziej przydatne?
Ubezpieczenie psa w Generali – dodatkowa forma zabezpieczenia finansowego na nieprzewidziane sytuacje
Podsumowanie
Spacer z psem – przepisy obowiązujące w Polsce
Głównym dokumentem prawnym, w którym znajdują się regulacje określające zasady dotyczące wyprowadzania psów na spacer, jest ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151 z późn. zm.). Zawiera ona jednak wyłącznie ogólne wytyczne, którymi powinni się kierować właściciele psów podczas spacerów ze swoimi zwierzętami.
Co bardzo ważne, w Polsce nie wprowadzono dotąd jednolitego ustawodawstwa określającego w konkretny sposób, gdzie i na jakich zasadach można wyprowadzać psy bez smyczy czy bez kagańca. W tym zakresie decyzję podejmuje zawsze lokalny samorząd terytorialny, czyli w praktyce władze poszczególnych gmin. Mają one w tej kwestii bardzo dużą swobodę, co oznacza, że w każdej gminie mogą obowiązywać odmienne przepisy co do wymogów wobec właściciela (konieczność prowadzenia psa na smyczy, konieczność nałożenia psu kagańca, zakaz wstępu z psem na określone tereny itd.). Jako właściciel psa masz obowiązek znać aktualne przepisy przed zabraniem zwierzęcia na spacer niezależnie od tego, czy przebywasz na terenie gminy, w której na co dzień mieszkasz, czy też poza nią.
Choć w świetle prawa kaganiec nie jest obowiązkowy, to musisz pamiętać, że istnieją sytuacje i miejsca, w których pies powinien mieć założony kaganiec i być uwiązany na smyczy. Są to przede wszystkim:
- podróż komunikacją miejską, pociągiem lub autobusem (nakaz stosowania kagańca i/lub smyczy wynika z obowiązującego prawa przewozowego);
- spacer z psem w lesie lub parku narodowym (ustawowo zakazane jest puszczanie psów wolno w lesie poza czynnościami związanymi z polowaniem);
- wizyta w gabinecie weterynaryjnym (ze względu na to, że jest to sytuacja bardzo stresująca dla zwierzęcia, warto na wszelki wypadek zabrać kaganiec oraz smycz dla psa i skorzystać z nich w celu zapobieżenia problematycznym sytuacjom);
- przebywanie z psem w miejscu, gdzie obowiązują odrębne ograniczenia i restrykcje dotyczące psów (np. restauracja, hotel itp.).
Zwróć też uwagę, że zgodnie z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, Dz. U. z 2003 r. nr 77 poz. 687), w przypadku ras psów uznanych ustawowo za agresywne zawsze masz obowiązek wyprowadzać je na spacer w kagańcu i na smyczy. Chodzi o psy następujących ras:
- amerykański pit bull terrier;
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
- buldog amerykański;
- dog argentyński;
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
- tosa inu;
- rottweiler;
- akbash dog;
- anatolian karabash;
- moskiewski stróżujący;
- owczarek kaukaski.

Pamiętaj, że nieznajomość aktualnych przepisów prawa nie zwalnia Cię od obowiązku ich przestrzegania, dlatego zanim zabierzesz swojego czworonożnego ulubieńca na spacer podczas pobytu np. w innym mieście, upewnij się, że znasz regulacje prawne dotyczące wyprowadzania psów na terenie danej gminy. Zastosowanie się do lokalnych przepisów, nakazów i zakazów pomoże Ci uniknąć wielu potencjalnych nieprzyjemności.
Przeczytaj także: Niebezpieczne rasy psów – dla których ras psów szczególnie warto wykupić ubezpieczenie OC
Pies na spacerze – obowiązki właściciela
Każdy właściciel psa ma obowiązek dopilnować, by jego czworonóg nie stanowił zagrożenia dla otoczenia (czyli przede wszystkim osób trzecich i innych zwierząt), a także musi zachowywać zwykłe lub nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Co to oznacza?
Zwykłe środki ostrożności nie zostały nigdzie w polskim systemie prawnym konkretnie zdefiniowane, dlatego nie da się ich jednoznacznie wskazać. W orzecznictwie z reguły przyjmuje się, że są to takie środki ostrożności, które zapewniają właścicielowi faktyczną kontrolę nad psem i są właściwe dla danego psa, uwzględniając jego rasę, indywidualne cechy i potencjalne zagrożenie, jakie może on stanowić dla otoczenia.
Nakazane środki ostrożności w zasadzie omówiliśmy już powyżej – to nic innego, jak szczegółowe przepisy wprowadzane przez różne instytucje oraz poszczególne gminy w celu określenia sposobu postępowania ze zwierzętami na terenie gminy (w tym psami) w taki sposób, aby ich pobyt na terenie przeznaczonym do użytku wspólnego nie był uciążliwy dla przebywających tam osób ani im nie zagrażał.
Co w tym kontekście istotne, za wszelkie zachowania psa podczas spaceru odpowiada zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem osoba chowająca zwierzę lub się nim posługująca. Zazwyczaj – ale nie zawsze – jest to właściciel psa bądź osoba, pod której opieką znajduje się zwierzę w danym momencie.
Oznacza to, że w przypadku, gdy Twój pies wyrządzi szkody osobom trzecim (np. ucieknie i w tym czasie pogryzie kogoś czy zniszczy czyjeś mienie), zazwyczaj odpowiedzialność za to zdarzenie spoczywa na Tobie jako osobie sprawującej stałą opiekę nad psem. W praktyce wiąże się to z koniecznością poniesienia przez Ciebie z własnej kieszeni kosztów związanych z naprawieniem szkód także wtedy, gdy nie było Cię w pobliżu miejsca, w którym doszło do tego zdarzenia.
Dowiedz się więcej o odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa
Komfort i bezpieczeństwo psa w czasie spaceru. Jak chronić psa przed nieprzewidzianymi sytuacjami?

Jak chronić psa przed nieprzewidzianymi sytuacjami?
W czasie Twojego spaceru z psem może dojść do wielu sytuacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu zwierzaka – zerwanie się ze smyczy i wpadnięcie pod samochód, pokaleczenie się czy pogryzienie przez innego psa to tylko kilka przykładów tego, na co warto być przygotowanym, spacerując ze swoim psem. Co oczywiste, nie jesteś w stanie uchronić swojego czworonożnego pupila przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami, ale możesz skutecznie zmniejszyć szansę, że Twojego psa spotka coś złego.
Jednym z najlepszych rozwiązań jest zabieranie psa na spacery w miejsca, które są dla niego bezpieczne, jak np.:
- specjalnie stworzone dla psów wybiegi (psie place zabaw);
- parki lub lasy z dala od jezdni (z zachowaniem obowiązujących tam zasad);
- miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi.
Zawsze musisz też zachować czujność w czasie spacerów z psem – szczególną uwagę zwróć na potencjalnie groźne przedmioty czy substancje, które Twój czworonóg znajdzie na ziemi i może próbować zjeść. Zadbaj również o to, by pies był zaczipowany, regularnie odrobaczany i zaszczepiony zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie zapominaj także o zestawie niezbędnych akcesoriów i wyposażenia – może okazać się bezcenną pomocą zwłaszcza w razie nieprzewidzianych sytuacji.
Ważne informacje na temat chipowania psa znajdziesz w artykule: Chipowanie psa – ile kosztuje chip dla psa i dlaczego jest konieczny do ubezpieczenia psa?
Sprawdź także, dlaczego tak ważne jest szczepienie psa. Czytaj: Zalecane szczepienia dla psa – na jakie choroby zaszczepić psa?
Akcesoria na spacer z psem. Jakie są najbardziej przydatne?
Odpowiednio dobrane akcesoria i wyposażenie dodatkowe może nie tylko poprawić bezpieczeństwo samego zwierzęcia, ale także stanowić skuteczne zabezpieczenie dla osób i zwierząt przebywających w pobliżu. Wśród najważniejszych akcesoriów, które każdy właściciel psa powinien mieć, znajdują się:
- mocna smycz i/lub szelki oraz kaganiec (najlepiej kaganiec fizjologiczny);
- obroża dla psa z zawieszką identyfikacyjną;
- odstraszacz na kleszcze (np. ultradźwiękowy, zawieszany na obroży);
- kamizelka odblaskowa z dołączonym adresownikiem;
- akcesoria do obrony Twojego psa przed atakiem innych psów bądź dzikich zwierząt (np. odstraszacz ultradźwiękowy, rewolwer hukowy czy specjalny gaz odstraszający);
- akcesoria potrzebne do sprzątania psich odchodów.
Weź też pod uwagę, że nawet najwyższej klasy akcesoria i sprzęt nie zapewnią 100% ochrony przed chorobami lub wypadkami, dlatego na taką okoliczność również warto się właściwie zabezpieczyć, wykupując odpowiednie ubezpieczenie dla psa.

Ubezpieczenie psa w Generali – dodatkowa forma zabezpieczenia finansowego na nieprzewidziane sytuacje
Dedykowane ubezpieczenie dla psa dostępne w ofercie Generali to pierwsze tego typu ubezpieczenie w Polsce. Może ono okazać się nieocenionym wsparciem finansowym w sytuacji, gdy w konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń konieczne jest poniesienie dużych wydatków na ratowanie życia lub zdrowia Twojego ukochanego czworonoga.
Dostępne ubezpieczenia dla właścicieli psów obejmują trzy zasadnicze obszary, tzn.:
- ubezpieczenie kosztów leczenia psa – w Generali ubezpieczenie psa w zakresie kosztów leczenia zapewnia możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zakup leków i wizyty u weterynarza w razie nagłego zachorowania lub wypadku;
- ubezpieczenie OC z tytułu szkód wyrządzonych przez psa – stanowi zabezpieczenie finansowe dla Ciebie w sytuacji, gdy Twój pies kogoś pogryzie lub zniszczy czyjeś mienie;
- ubezpieczenie śmierci psa – w razie śmierci Twojego ulubieńca możesz otrzymać odszkodowanie, dzięki któremu łatwiej uregulujesz koszty pochówku lub kremacji psa.
Więcej informacji o naszych ubezpieczeniach dla psów znajdziesz w dedykowanym poradniku
Podsumowanie
Spacery z psem to nie tylko okazja do wspólnej zabawy z Twoim ulubieńcem czy nauczenia go nowych komend. To również czas pogłębiania więzi między Tobą a psem i zadbania o jego zdrowie fizyczne oraz kondycję psychiczną. Wybierając bezpieczne, komfortowe trasy możesz wprawdzie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych, potencjalnie groźnych sytuacji, ale nigdy nie wyeliminujesz go całkowicie – dlatego poza odpowiednim wyposażeniem i akcesoriami zaopatrz się także w optymalnie dobrane do potrzeb ubezpieczenie dla psa.
W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie, dzięki któremu możesz kompleksowo zabezpieczyć się na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń i nie obawiać się o to, że zabraknie Ci pieniędzy na kosztowne leczenie Twojego czworonoga w celu walki o jego życie. Zachęcamy do kontaktu z nami, jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji – chętnie udzielimy odpowiedzi!
Czytaj także:
[link https://www.generali.pl/praktyczne-generali/najczestsze-choroby-psow] Najczęstsze choroby psów – wścieklizna, nosówka, babeszjoza u psa
[link https://www.generali.pl/praktyczne-generali/ile-kosztuje-utrzymanie-psa-ubezpieczenie-leczenie] Ile kosztuje utrzymanie psa? Ubezpieczenie psa jako sposób na refinansowanie kosztów leczenia Twojego ulubieńca
[link https://www.generali.pl/praktyczne-generali/nasze-czworonogi-historie-psow] Psy pracowników Generali. Historie naszych czworonogów