Pani przeciągająca się

Bycie życzliwym i wyrozumiałym dla samego siebie wydaje się łatwe, ale jest takie jedynie w teorii. Wielu osobom trudno jest traktować siebie z życzliwością, a przyczyną tego stanu zwykle jest niskie poczucie własnej wartości lub inne problemy. Jak wykazały badania, okazywanie współczucia samemu sobie może przynieść korzyści nie tylko psychiczne, ale i fizyczne, m.in. chronić przed stanem zapalnym wywołanym stresem1. Zastanawiasz się, jak wprowadzić do swojego życia samowspółczucie? Czytaj dalej!

Powstrzymaj wewnętrznego krytyka

Często bywa tak, że inni traktują nas z taką dozą życzliwości, jaką widzą, że mamy dla samych siebie. Dlatego zacznij od zastanowienia się nad tym, jaki masz stosunek do swoich niedociągnięć i co leży u podstaw takiego myślenia. Jeśli zwykle jesteś wobec siebie bardzo surowy, masz niskie poczucie własnej wartości – być może czas poskromić swojego wewnętrznego krytyka.

Samowspółczucie oznacza także umiejętność wybaczenia sobie dawnych błędów. Zamiast rozpamiętywać porażki z przeszłości, nastaw się na rozwój. Dzięki temu zaczniesz traktować napotykane wyzwania jako możliwości, a odmowy – jako szansę na zmianę kierunku. Jeśli trudno jest Ci wyzbyć się poczucia winy i tendencji do obwiniania siebie, nie wahaj się skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty lub psychologa.

Świadomie korzystaj z mediów społecznościowych

Media społecznościowe mogą wykształcić w nas mechanizm regularnego porównywania się z innymi, nawet obcymi osobami, a to negatywnie wpływa na naszą samoocenę2. Zrób świadomy przegląd treści w swoich mediach społecznościowych. Przestań obserwować celebrytów i inne osoby, które sprawiają, że czujesz się gorzej. Zamiast tego wybierz twórców, którzy wywołują u Ciebie pozytywne uczucia, promują życzliwość i akceptację dla swojego ciała. Aby nabrać dystansu do treści w internecie, możesz nawet całkowicie usunąć konta w mediach społecznościowych do czasu, aż będziesz w stanie podchodzić do nich bardziej krytycznie.

Warto też przyjrzeć się informacjom, które docierają do Ciebie za pośrednictwem portali społecznościowych. Nieświadomie konsumując zbyt wiele negatywnych i niepokojących wiadomości, możesz poczuć się przytłoczony i nabrać pesymistycznego nastawienia. Masz nawyk ciągłego sprawdzania powiadomień i starasz się wciąż być na bieżąco z newsami? Wyznacz sobie limity i przeglądaj tylko najistotniejsze wiadomości, by uniknąć wpadania w spiralę zamartwiania się rzeczami, na które nie masz wpływu.

Zadbaj o zdrowie

Utrzymywanie zdrowych nawyków, takich jak wysypianie się, zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia, pomaga postrzegać świat w jaśniejszych barwach. Co więcej, dbanie o własne zdrowie i samopoczucie pozwala nawiązać dobrą relację ze swoim ciałem, a to ułatwia okazywanie sobie życzliwości i samowspółczucia. Postaraj się włączyć do swojej rutyny sprawdzone techniki poprawiające zdrowie psychiczne i zmniejszające niepokój, jak uważność lub medytację.3

Pielęgnuj kontakty społeczne

Czy wiesz, że bycie towarzyskim może pomóc Ci w kultywowaniu samoakceptacji i życzliwości4? I odwrotnie – im więcej dobroci masz dla siebie i innych, z tym mniejszą trudnością będziesz nawiązywać kontakty międzyludzkie. Istnieje zależność między naszym nastawieniem do samych siebie a tym, jak ważne są dla nas relacje z innymi i jak łatwo nam przychodzą. Wniosek? Spędzaj czas z ludźmi, w których towarzystwie czujesz się szczęśliwy i akceptowany, i staraj się poznawać osoby o podobnym nastawieniu.

Praktykuj wdzięczność

Udowodniono, że praca nad praktykowaniem wdzięczności jest niezwykle silnym motywatorem, jeśli chodzi o życzliwość i współczucie dla samego siebie5. Na pewno jest wiele rzeczy, za które możesz być wdzięcznym – poszukaj praktycznych sposobów, by je zauważyć i docenić. Może to być prowadzenie dziennika wdzięczności, zbieranie karteczek w specjalnym słoiku, napisanie listu z podziękowaniami lub poświęcenie czasu na długi spacer i zastanowienie się nad wszystkimi powodami, by odczuwać wdzięczność. Kto wie – może się okazać, że jest ich o wiele więcej, niż sądzisz!

Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich

Bycie życzliwym dla siebie i swoich najbliższych to także dbałość o poczucie bezpieczeństwa. Najprostszy krok w drodze do tego celu to odpowiednie ubezpieczenie na życie. Polisa Generali, z myślą o całym Twoim życiu może stanowić  realne zabezpieczenie przyszłości Twojej rodziny, a jeśli zdecydujesz się na jej rozszerzenie, również wsparcie w niespodziewanych sytuacjach takich jak choroba czy nieszczęśliwy wypadek.