Spacerowanie i jego wpływ na Twoje zdrowie
Podążaj drogą do zdrowszego życia!
Wszystko zaczyna się od jednego małego kroku. Zrobienie go już teraz pozwoli ci dać sobie szansę na wydłużenie życia i, co równie ważne, wydłużenie okresu funkcjonowania w dobrym zdrowiu. To znaczy bez zapadania na choroby przewlekłe i uniknięcie niepełnosprawności, która może pojawić się w związku ze starzeniem się organizmu.
Dobra wiadomość, jeśli chodzi o aktywność fizyczną, jest taka, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Zwłaszcza z tak prostym nawykiem, jakim jest chodzenie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy wszyscy byli aktywni przez co najmniej 30 minut, pięć dni w tygodniu. Jeśli jednak obecnie bieg na 5 km to dla Ciebie zbyt dużo, zacznij od małych kroków.
Według Mari Leach, biokinetyka w Vitality, chodzenie jest jedną z najbardziej niedocenianych form ćwiczeń. "Samo postawienie jednej stopy przed drugą prowadzi do imponujących korzyści psychicznych i fizycznych" - mówi. "Szczególnie zachęcam do tego osoby, które zmagają się z problemami z kolanami, kostkami i plecami, a także osoby z nadwagą. Chodzenie jest ćwiczeniem o mniejszej sile intensywności, dzięki czemu może być wykonywane przez dłuższy czas".
Dodatkowe korzyści z chodzenia zostały podkreślone w badaniu opublikowanym w British Journal of Sports Medicine. Naukowcy odkryli, że osoby, które przestrzegały zaleceń dotyczących spacerowania, wykazały znaczącą poprawę w wynikach ciśnienia krwi, serca, kontroli wagi ciała, poziomu cholesterolu, zdrowia psychicznego i ogólnej jakości życia.
Wszystko, czego potrzebujesz, aby poprawić swoje zdrowie, to spacer. Jego ogromną zaletą jest też to, że jest on darmowy, więc nie musisz wydawać pieniędzy na drogi sprzęt lub wyposażenie - poza dobrą parą sportowych butów.
Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zacząć:
Znajdź odpowiednie miejsce do spacerów: Zacznij od spaceru w pobliżu swojego domu lub miejsca pracy, aby zapoznać się z trasą. Jeśli masz psa, zapewnij mu również trochę zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli nie czujesz się komfortowo, spacerując samemu, umów się z przyjacielem lub kolegą z pracy, albo dołącz do grupy spacerowej, która może posłużyć jako świetny motywator do regularnego spacerowania.
Przed wyruszeniem w drogę pamiętaj o rozgrzewce: Nawet jeśli zaczynasz od spokojnego spaceru, rozgrzewka jest dobrym nawykiem, który pomaga zapobiec ewentualnym urazom mięśni. Zacznij powoli i dodaj lekkie dynamiczne rozciąganie. Stopniowo zwiększaj tempo po przebyciu określonego dystansu. Ogólna zasada, kiedy zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, mówi, że powinieneś być w stanie rozmawiać (bez zadyszki) podczas chodzenia. Zacznij od wolnego, wygodnego tempa i po kilku minutach przyspiesz.
Słuchaj swojego ciała: Szczególnie gdy zaczynasz, nie naciskaj zbyt mocno. Bezpieczne, regularne ćwiczenia są priorytetem, więc nie przekraczaj swoich granic w początkowej fazie. Gdy nabierzesz sprawności fizycznej, możesz dodać do swojej rutyny prędkość i dodatkowy dystans. Staraj się, aby Twoje serce spokojnie pompowało krew płynącą w Twoim organizmie. Nie trenujesz do maratonu. Pamiętaj, że kluczowym czynnikiem jest tu konsekwencja w działaniu. Staraj się zatem chodzić w tempie, które pozwoli Twojemu organizmowi zregenerować się, aby następnego dnia znów móc podjąć się aktywności.
Uspokój organizm... powoli: Ostatnią fazą każdej sesji aktywności fizycznej jest umożliwienie organizmowi odzyskania równowagi przez kilka minut, zanim dojdziesz do całkowitego zatrzymania. Niech tętno stopniowo wraca do poziomu spoczynkowego. Takie kilka minut uspokajającego spaceru pomoże również rozluźnić mięśnie i zapobiegnie ich zmęczeniu następnego dnia.
Spacer jest bezpiecznym ćwiczeniem dla większości ludzi, ale jeśli cierpisz na jakieś schorzenia lub nie ćwiczyłeś przez dłuższy czas, nie spiesz się. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu ćwiczeń porozmawiaj z lekarzem.
Idealnym pierwszym krokiem w drodze do zdrowego życia będzie też wykupienie ubezpieczenia „Generali, z myślą o Tobie”, które zapewni Ci, m.in. pomoc w organizacji oraz pokrycie kosztów rehabilitacji po złamaniu kości (w wariancie 2, 3 i 4 ubezpieczenia). Poza tym, w ramach promocji dostaniesz nieodpłatny dostęp do programu Generali Vitality, który nie tylko wyznaczy Ci cele i zmotywuje do regularnego spacerowania, ale również dostarczy wskazówek jak żyć zdrowiej.