Wskaźniki makroekonomiczne to dane ekonomiczne, które obrazują obecną i przewidywaną kondycję gospodarczą kraju. Ich wahania mogą wpływać na Twoją sytuację finansową, np. wysokość długów i oszczędności, bezpieczeństwo zatrudnienia czy swobodę w wydawaniu pieniędzy.  


W tym artykule omówimy najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne oraz ich potencjalny wpływ na finanse osobiste.   

Wskaźniki makroekonomiczne – podstawowe informacje

Wskaźniki makroekonomiczne to dane statystyczne, które dają wgląd w stan i wyniki gospodarki kraju. Z ich pomocą podmioty kształtujące politykę, analitycy i ekonomiści przygotowują strategie i prognozy nadchodzących trendów.  

Wskaźniki makroekonomiczne dzielą się na trzy kategorie: wyprzedzające, opóźnione i jednoczesne w stosunku do zmian na rynkach inwestycyjnych.

Wskaźniki wyprzedzające

Wskaźniki wyprzedzające są cennym źródłem informacji służących do prognozowania nadchodzących zmian w gospodarce.


Przykłady: 


  • Wyniki giełdowe odzwierciedlają notowania i oczekiwania poszczególnych spółek. Rosnące wyniki na giełdzie wskazują na optymistyczne nastroje co do stanu gospodarki. 
  • Informacje dotyczące pozwoleń na budowę świadczą o nadchodzącej działalności budowlanej i pomagają osobom kształtującym politykę rozpoznawać trendy aktywności na rynku mieszkaniowym. 
  • Badania nastrojów konsumenckich dostarczają przydatnych informacji na temat bieżącej sytuacji finansowej konsumentów oraz ich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy.    

Wskaźniki opóźnione

Wskaźniki opóźnione mają formę statystyk gospodarczych publikowanych po zaobserwowaniu trendów.  


Przykłady:   


  • Inflacja, czyli tempo wzrostu cen w danym okresie, ogłaszana jest po wzroście cen. Ten wskaźnik dostarcza istotnych informacji o stanie gospodarki, które służą do kształtowania polityki publicznej. 
  • Statystyki dotyczące bezrobocia informują o tym, jaki odsetek populacji kwalifikującej się do pracy, czyli siły roboczej, pozostawał bez pracy w danym okresie. 
  • Zmiany stóp procentowych dokonywane przez banki centralne w odpowiedzi na trendy w gospodarce ogółem. Stopy procentowe mogą być podnoszone w celu spowolnienia inflacji lub obniżane, aby zachęcić do zaciągania pożyczek i wydawania pieniędzy.    

Wskaźniki jednoczesne

Wskaźniki jednoczesne dają obraz sytuacji gospodarczej w czasie rzeczywistym i pozwalają określić obecną kondycję gospodarki. 


Przykłady: 



  • PKB (produkt krajowy brutto) odzwierciedla wyniki sektorów gospodarki w skali kwartału lub roku. Uwzględnia informacje na temat eksportu, inwestycji oraz wydatków gospodarstw domowych i sektora publicznego. 
  • Dane ze sprzedaży detalicznej dostarczają co miesiąc informacji o decyzjach i wydatkach konsumenckich. Dzięki nim ekonomiści mogą monitorować nawet najdrobniejsze zmiany w zachowaniach konsumentów. 
  • Dochód osobisty to średni dochód uzyskiwany łącznie przez osoby fizyczne lub gospodarstwa domowe w danym kraju. Wyższe dochody osobiste zbiegają się z silniejszą gospodarką.    

Wpływ wskaźników makroekonomicznych na finanse osobiste

Inflacja


Inflacja wpływa na całkowite koszty utrzymania – od żywności i rachunków po ubezpieczenie i koszty usług.  


Jeżeli pensja nie rośnie z inflacją, zwykle konsumenci muszą obniżyć swoje koszty życia, np. kupować tańsze produkty, ograniczyć dodatkowe wydatki czy szukać bardziej przystępnych ofert wśród dostawców energii. Posiadane oszczędności warto ulokować w instrumentach pozwalających utrzymać siłę nabywczą danej sumy.   


Stopy procentowe


Krótkoterminowe stopy procentowe ustalane są przez banki centralne tak, aby podaż pieniądza w gospodarce nie była ani zbyt duża (wzrost cen), ani zbyt mała (spadek cen). 


Podmioty kształtujące politykę pieniężną podnoszą stopy procentowe, aby zmniejszyć podaż pieniądza, przyciągnąć ludzi do lokowania środków i ograniczyć liczbę pożyczek zaciąganych w banku centralnym. Natomiast w celu zwiększenia podaży pieniądza bank centralny może obniżyć stopy procentowe, co przełoży się na większe zainteresowanie pożyczkami i wydawaniem pieniędzy.  


Takie działania mogą wpłynąć na kwotę, jaką możesz uzyskać od banku w formie pożyczki lub kredytu hipotecznego, wysokość jej oprocentowania, tempo wzrostu oszczędności oraz wartość rynkową rozwiązań finansowych przynoszących stały dochód.


Aby ograniczyć wpływ zmian stóp procentowych na życie codzienne, można na przykład zdecydować się na kredyt hipoteczny o stałym zamiast o zmiennym oprocentowaniu.

W przypadku kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu wysokość rat waha się zgodnie z ogólnymi stopami procentowymi. Decydując się na kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu, mamy pewność, że jego oprocentowanie nie zmieni się. Kredytobiorcy posiadający kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu dokonują co miesiąc opłat w tej samej wysokości, ustalonych w momencie zawarcia umowy i niezależnych od zmian stóp procentowych w obowiązującym okresie.  


Istnieje ryzyko, że gdy stopy procentowe spadną, kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na raty o stałej wartości, będą płacić więcej, niż to konieczne. W takiej sytuacji osoby posiadające kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu odnotują zmniejszenie miesięcznych rat. Dla własnego spokoju wiele osób decyduje się na stałe raty na nadchodzące miesiące lub lata, ponieważ nie chce narażać się na niespodziewanie duże wydatki, które mogłyby nadwyrężyć ich budżet.  


Stopa bezrobocia


Wysoka stopa bezrobocia może zwiększyć konkurencję na rynku pracy i utrudnić znalezienie zatrudnienia. Taka sytuacja może pośrednio wpłynąć na stabilność dochodów osobistych i finansowy byt.  


Aby zabezpieczyć się finansowo przed bezrobociem, można gromadzić środki na czarną godzinę i wykorzystać je w perspektywie krótkoterminowej na opłacenie najważniejszych rachunków. Można także zainwestować pieniądze w siebie i zdobyć kwalifikacje zawodowe, które zwiększą szanse na zatrudnienie.


Wahania giełdowe


Sytuację na giełdzie kształtują liczne czynniki – podaż, popyt, wysokość stóp procentowych, inflacja i światowe warunki gospodarcze. W rezultacie ceny akcji mogą rosnąć lub spadać w zależności od postrzeganej wartości aktywów bazowych i oczekiwań uczestników rynku. Ponadto mogą mieć one wpływ na Twoje inwestycje oraz oszczędności i plany emerytalne.  


Z pomocą doradcy finansowego możesz ocenić poziom ryzyka, który Ci odpowiada w kontekście poczynionych inwestycji.


Nastroje konsumenckie


Wskaźnik nastrojów konsumenckich służy do mierzenia oczekiwań ludzi względem ich sytuacji finansowej, ogólnej sytuacji gospodarczej, bezrobocia i sposobności do odkładania pieniędzy.  

Pozytywne nastroje oznaczają, że konsumenci są chętni, by wydawać więcej, a niskie – że wolą ograniczać wydatki. 


Aby cieszyć się względnym spokojem finansowym w niepewnych czasach, warto podchodzić z głową do wszelkich form zadłużeń, regularnie planować i monitorować swoje wydatki, a także prowadzić fundusz na czarną godzinę. 

Mając rozeznanie w bieżących wskaźnikach makroekonomicznych, możesz skutecznie planować swoje wydatki z wyprzedzeniem, dostosowywać się do zmieniających się warunków ekonomicznych (po uprzedniej konsultacji z doradcą finansowym) i poprawić swoją ogólną sytuację finansową w ujęciu długoterminowym.

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka z ubezpieczeniem posagowym

Choć nie zawsze mamy wpływ na czynniki, które kształtują naszą sytuację finansową, warto podjąć kroki, aby zapewnić naszym dzieciom stabilniejszą przyszłość. Z ubezpieczeniem posagowym w Generali Życie TU S.A możesz zadbać o to, by niezależnie od zmian w gospodarce i Twojej przyszłej sytuacji zawodowej Twoja pociecha mogła liczyć na pewniejszy start w dorosłość dzięki zgromadzonym przez lata środkom.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Żadne z niniejszych informacji nie stanowią doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji, w tym inwestycyjnych lub podatkowych. Przedstawione informacje nie stanowią pełnego obrazu funkcjonowania przedstawionego produktu i mają charakter wyłącznie przykładowy. Szczegółowe warunki umowy oraz koszty i ryzyka z nimi związane, a także zasady działania i strategii inwestycyjnej ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych określone są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Posagowego „Generali, z myślą o dziecku”, przekazywanych Klientowi przed zawarciem umowy, dostępnych na www.generali.pl. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie gwarantują osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani określonego wyniku inwestycyjnego. Oszczędzający powinien mieć świadomość ryzyka związanego z inwestycją w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, w tym braku ochrony wpłaconego kapitału lub ryzyka utraty części lub całości wpłaconych środków.