Zadowolony mężczyzna siedzi za kierownicą swojego samochodu

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy samochód w salonie, czy decydujesz się na zakup auta używanego, obowiązujące w Polsce przepisy wymagają od Ciebie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Zakres polisy OC jest regulowany ustawowo i w związku z tym jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Ceny OC potrafią się jednak znacznie różnić (więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu). Kiedy już znajdziesz korzystną ofertę, musisz dopełnić wymaganych formalności, aby wykupić ubezpieczenie OC samochodu. Jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają ich od kierowców i dlaczego warto wybrać ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu w Generali? Odpowiedzi znajdziesz poniżej – zapraszamy do lektury!

Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

Zanim zaczniesz przeszukiwać rynek i porównywać oferty ubezpieczycieli w poszukiwaniu najkorzystniejszej polisy OC, zgromadź to, co potrzebne do ubezpieczenia auta, czyli wymagane przez każdego ubezpieczyciela dokumenty. Bez nich możesz spotkać się z odmową sprzedaży ubezpieczenia. Pamiętaj też, że zależnie od tego, czy polisę OC wykupujesz po raz pierwszy, czy chcesz przedłużyć już posiadane OC na kolejny rok, będzie Ci potrzebny nieco inny komplet.

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu – prawo jazdy

Dla kalkulacji wysokości składki ubezpieczeniowej istotne znaczenie ma to, od jak dawna posiadasz prawo jazdy. Zazwyczaj zależność jest taka, że im krótszy jest Twój staż "za kółkiem", tym wyższa składka. Musisz się też liczyć z tym, że jeśli prawo jazdy posiadasz od naprawdę niedawna, poza samym rokiem uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdu trzeba będzie podać także i miesiąc.

Dokumenty do ubezpieczenia samochodu – dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny to kolejny podstawowy dokument, który musisz przedstawić ubezpieczycielowi. Znajdują się w nim wszystkie istotne informacje dotyczące pojazdu, który zamierzasz ubezpieczyć – przede wszystkim marka, typ oraz model pojazdu, rok produkcji, rok pierwszej rejestracji, oznaczenie rodzaju paliwa, moc silnika (w kW) oraz jego pojemność skokowa (w cm3) i nr VIN. Dowód rejestracyjny może również zawierać informacje na temat daty ponownego wykonania badań technicznych pojazdu.



Co ważne, nawet jeśli dowód rejestracyjny zostanie zgubiony albo zniszczony, nadal istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, o ile pojazd był już zarejestrowany w Polsce, a po utracie dowodu rejestracyjnego nie zmienił właściciela. 

Co potrzebne do ubezpieczenia samochodu u nowego ubezpieczyciela – obecna polisa OC

mężczyzna stojąc przy samochodzie sprawdza coś na tablecie

Jeśli masz już jakieś wypracowane zniżki na OC za bezszkodową jazdę i zamierzasz zawrzeć kolejną umowę o obowiązkowe ubezpieczenie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, dzięki danym w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) nie będziesz mieć żadnego problemu z udokumentowaniem posiadanych przez Ciebie zniżek.

W przypadku, gdy kupujesz używany samochód, zwróć uwagę na to, czy na wybrany przez Ciebie pojazd została wykupiona polisa OC. W rzadkich przypadkach może się okazać, że polisy OC nie ma i konieczne będzie wykupienie polisy bezpośrednio po zakupie. Jest to wymóg prawny – bez ważnego ubezpieczenia OC nie zarejestrujesz samochodu na siebie.

 

Jeżeli kupiony przez Ciebie pojazd jest pojazdem historycznym (zgodnie z ustawową definicją), to pamiętaj, że obowiązek wykupienia polisy OC dotyczy Cię dopiero z chwilą wprowadzenia Twojego pojazdu historycznego do ruchu. W praktyce zatem pojazd historyczny nie musi być ubezpieczony w ramach OC jeżeli stoi w garażu i nie planujesz wyjechać nim na drogę.


Z kolei w sytuacji, gdy OC zostało opłacone przez poprzedniego właściciela kupowanego przez Ciebie pojazdu, obowiązujące w Polsce przepisy nakazują przekazanie polisy OC nowemu właścicielowi wraz z pojazdem. Sprzedający ma przy tym ustawowy obowiązek poinformowania danego towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie. Po otrzymaniu zgłoszenia ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia składki OC w oparciu o dane nowego właściciela, a kupujący jest uprawniony do wypowiedzenia polisy OC przypisanej do nabytego przez siebie auta i zakupu jej u innego ubezpieczyciela.


Pamiętaj, że jeśli jako nowy właściciel pojazdu nie wypowiesz umowy, przejmujesz wprawdzie samo ubezpieczenie i zobowiązania, które z tego wynikają, ale polisa OC nie odnowi się automatycznie po jej upływie. Musisz zatem zwrócić uwagę na to, jaki jest termin zakończenia ochrony ubezpieczeniowej i dopilnować przedłużenia OC zgodnie z przepisami – nawet jeden dzień przerwy w OC może oznaczać dla Ciebie bardzo wysokie kary finansowe.


Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, co się dzieje z polisą OC, gdy kupujesz samochód z komisu. Możliwości w takim przypadku są dwie:


  • komis odkupił pojazd od poprzedniego właściciela wraz z polisą OC i jako nowy właściciel ma obowiązek opłacać OC do momentu sprzedaży;
  • komis wystawia pojazd w imieniu obecnego właściciela, który do chwili sprzedaży ma obowiązek opłacania OC.


Co ważne, z perspektywy nowego właściciela, w obu wymienionych przypadkach nie musisz się obawiać o ciągłość polisy ani o to, że kupisz samochód bez ubezpieczenia OC. Rzecz jasna po zakupie masz prawo wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie OC i zdecydować się na zakup obowiązkowej polisy u wybranego przez Ciebie ubezpieczyciela.

Jakie dokumenty do ubezpieczenia auta (OC) – umowa kupna samochodu

Zazwyczaj umowa zakupu samochodu nie jest wymagana do zawarcia umowy ubezpieczenia OC, jest jednak jeden wyjątek od tej zasady. Jeżeli kupiony przez Ciebie pojazd nie został jeszcze zarejestrowany, musisz mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży, aby móc wykupić obowiązkowe OC. We wszystkich innych przypadkach dokument ten nie jest wymagany.

Tutaj znajdziesz najważniejsze dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu OC!

Ubezpieczenie OC: dokumenty dodatkowe

Wymienione powyżej dokumenty mogą się w niektórych sytuacjach okazać niewystarczające. Będzie tak w przypadku, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela. Wtedy niezbędne jest podanie danych identyfikacyjnych wszystkich współwłaścicieli (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, data wydania prawa jazdy). Dopiero taki komplet danych wystarcza do zakupu OC na samochód należący do większej liczby współwłaścicieli.

Masz komplet dokumentów? Kup polisę OC online w Generali bez wychodzenia z domu!


Zakup OC online w Generali – dlaczego się opłaca?

mężczyzna przegląda dokumenty siedząc za kierownicą swojego samochodu

Jak już wspominaliśmy, podstawowy zakres obowiązkowej polisy OC jest regulowany prawnie i musi być identyczny u wszystkich ubezpieczycieli. Składka OC ma różną wysokość u poszczególnych ubezpieczycieli, zależnie od zniżek oferowanych kierowcom przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego oprócz samej kwoty za podstawową ochronę w ramach OC warto zwrócić uwagę na inne korzyści związane z wykupieniem OC. Oferta Generali TU SA jest konkurencyjna – poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści z zakupu polisy OC posiadacza pojazdu online.

Decydując się na ubezpieczenie OC w Generali Towarzystwie Ubezpieczeniowym S.A. zyskujesz przede wszystkim wygodę, bezpieczeństwo oraz pewność skutecznej ochrony w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego objętego ochroną w ramach wykupionej polisy. Ponadto oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ proces zakupu OC online w Generali Towarzystwie Ubezpieczeniowym S.A. jest prosty i intuicyjny, a każdy krok jest klarownie wyjaśniony.


Podstawowa ochrona w ramach obowiązkowego OC posiadacza pojazdu mechanicznego to zwykle za mało, by mówić o skutecznym zabezpieczeniu również Ciebie i Twojego pojazdu przed skutkami zdarzeń losowych i nieszczęśliwych wypadków.



Dlatego w Generali Towarzystwie Ubezpieczeniowym SA możesz rozszerzyć polisę OC o:

  • Ochronę zniżki z gwarancją ceny po jednej szkodzie OC posiadaczy pojazdu – daje Ci pewność utrzymania wysokości składki oraz zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, jeśli w okresie ubezpieczenia spowodujesz jedną szkodę OC i nie dojdzie do zmian w zakresie własności pojazdu objętego ubezpieczeniem;
  • Autocasco (AC) – zapewnia ochronę Twojego pojazdu przed skutkami zdarzeń losowych prowadzących do jego uszkodzenia, w tym kolizji, szkód parkingowych, zatopienia czy aktów wandalizmu;
  • Assistance (Auto i Rower) – zapewnia całodobową pomoc w przypadku awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu w Polsce oraz za granicą (w zależności od wybranego wariantu), a w przypadku awarii lub uszkodzenia roweru – transport do najbliższego serwisu bądź do Twojego miejsca zamieszkania;
  • NNW w Pojeździe – zapewnia ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy oraz wszystkich osób podróżujących ubezpieczonym pojazdem;
  • NNW Kierowcy – zakres ochrony w tym przypadku obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków powodujące śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu posiadacza pojazdu i obowiązuje w większości pojazdów, jakimi się poruszasz;
  • OC w życiu prywatnym – zapewnia ochronę od szkód wyrządzonych przez Ciebie oraz Twoich bliskich osobom trzecim w życiu prywatnym;
  • Rehabilitacja po wypadku komunikacyjnym – to ubezpieczenie, dzięki któremu możesz liczyć na zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy medycznej (do wysokości kwoty ubezpieczenia) związanej z wypadkiem komunikacyjnym, jak np. wizyty lekarskie, badania czy rehabilitacja. Co ważne, ochrona obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów.


Sprawdź, jakie jeszcze ubezpieczenia możesz kupić w Generali online!



Pamiętaj, szczegółowe warunki ubezpieczenia, w tym ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności z nimi związane, jak również informacje na temat zasad działania poszczególnych produktów i kosztów z nimi związanych określone są w obowiązujących dla danego produktu Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Generali, z myślą o Twoim aucie, przekazywanych każdorazowo klientowi przed zawarciem umowy ubezpieczenia, dostępnych na stronie www.generali.pl.

Treści marketingowe przedstawione na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.